Reklama
aplikuj.pl

Przysmaki dla psa w celu utrzymania jego wagi

Przysmaki dla psa w celu utrzymania jego wagi

Utrzymanie odpowiedniej masy ciała naszego psa odgrywa kluczowe znaczenie w zachowaniu zdrowia. Nadwaga może powodować bowiem szereg powikłań zdrowotnych oraz sprzyjać rozwijaniu się poważnych chorób, takich jak cukrzyca, zwyrodnienia układu kostnego oraz dysplazja stawów biodrowych. Otyłość może prowadzić ponadto do nadciśnienia tętniczego i zaburzeń pracy układu płciowo-moczowego. Kluczem do zachowania zdrowego organizmu jest przestrzeganie odpowiednich zasad żywienia.

Jakie karmy na nadwagę dla psa?

W przypadku psów o nadwadze mówimy, gdy ich masa ciała przekroczy 5%, natomiast o otyłości, gdy jest większa niż 25% normy. W takiej sytuacji najlepiej wybierać lekkostrawne karmy dla psów o obniżonej kaloryczności. Ten rodzaj żywienia bazuje na obniżeniu zawartości tłuszczów, co pozwala na wdrożenie diety redukcyjnej. Sprawdzonym sposobem żywienia jest sięganie po specjalne karmy light, których skład został zbilansowany z myślą o psach ze szczególnymi potrzebami żywieniowymi.

Na rynku dostępne są także karmy wzbogacone dodatkiem niestrawnych włókien roślinnych. Zapewniają uczucie sytości przy jednoczesnym zmniejszeniu kaloryczności. Należy jednak podkreślić, iż mogą powodować zaparcia oraz inne dolegliwości jelitowe. Właściciele czworonogów mogą zdecydować się również na samodzielne przygotowanie posiłków odchudzających. W takiej sytuacji konieczne jest jednak ścisłe przestrzeganie proporcji i ilości dodawanych składników.

Jakie dietetyczne przysmaki wybrać?

Zastanawiasz się, jakie przysmaki dla psów z nadwagą wybrać? Standardowe smaczki najczęściej są wysokokaloryczne
i tłuste. Z tego powodu na diecie redukcyjnej lepiej zrezygnować z suszonych uszu oraz przełyków. Ciekawą alternatywą może stać się 20% dziennej porcji suchej karmy. Można z powodzeniem wykorzystywać ją w czasie treningu. Alternatywnie sięgnij po chude mięso oraz warzywa. Pamiętaj jednak, aby uwzględnić dodatkowe pożywienie w dziennym jadłospisie.

Na rynku dostępne są także przysmaki light o obniżonej kaloryczności. Najlepiej wybieraj te z dodatkiem L-karnityny, która ułatwia spalanie tłuszczu oraz zapobiega jego odkładanie się. Co więcej, smaczki pozwalają na utrzymanie dziąseł w odpowiednim stanie. Stymulują bowiem naturalne odruchy żucia i gryzienia, co pozytywnie wpływa na stan jamy ustnej. Stanowią niezastąpiony element każdego treningu i zabawy z pupilem.

Jak karmić psa z nadwagą?

Ważnym elementem odchudzania pozostaje wysiłek fizyczny. Zwierzęta z większą nadwagą mogą unikać aktywności.
W takiej sytuacji warto sięgać po akcesoria i artykuły dla zwierząt do zabawy. Zwykłe łapanie piłki, socjalizacja z innymi psami oraz wolne spacery z opiekunem będą miały kluczowe znaczenie dla powodzenia odchudzania. Dodatkowo wspólne spędzanie czasu z pupilem pozwoli na wzmocnienie więzi.

Aktywność otyłych psów nie powinna być jednak zbyt intensywna. Nadmierne obciążenie może prowadzić do pojawienia się kontuzji i urazów. Wprowadzenie diety redukcyjnej wiąże się przy tym z koniecznością zmiany nawyków właściciela. Po zmniejszeniu masy ciała, konieczne jest kontynuowanie rozsądnego karmienia, co pozwoli zapobiec wystąpieniu efektu jojo. Pamiętaj również o tym, aby nie ulegać każdej prośbie psa. Bardzo często żebranie o jedzenie wynika z nudów lub problemów behawioralnych, a nie z głodu.

Wpis gościnny.