Remory to fascynujące ryby, między innymi ze względu na wykorzystywany przez nie narząd przypominający przyssawkę. W naturze pozwala on przyczepiać się do większych zwierząt w celu zdobycia ochrony i transportu. Naukowcy z NJIT zaprojektowali przyssawkę, która jest nawet lepsza niż rozwiązanie wykorzystywane przez naturę.
Ewolucja stworzyła dość skomplikowany projekt przyssawek występujących u remory. Są one otoczone pierścieniem, który tworzy ciasne uszczelnienie, natomiast w środku znajdują się rzędy grzbietów zwanych blaszkami, które są wyłożone tkanką. Taka struktura powoduje tarcie, które utrzymuje rybę na żywicielu.
Czytaj też: Ta ryba pobiła rekord długowieczności
Naukowcy z NJIT oraz University of Akron postanowili wykorzystać ten cud natury za sprawą nowego rodzaju przyssawki. Analizując historię ewolucji ryb, zespół badawczy zauważył, że współczesne remory mają więcej blaszek niż ich przodkowie, co sugeruje, że większa ilość zapewnia lepszą przyczepność. Aby to sprawdzić wykorzystali technikę druku 3D. Następnie umieścili wydrukowane elementy pod wodą, na różnorakich powierzchniach. Potwierdziło się przypuszczenie, że wyższa ilość blaszek prowadzi do większej efektywności. Z biegiem czasu okazało się, że nowe rozwiązanie jest nawet lepsze niż to, do którego doszła natura za sprawą milionów lat ewolucji.
[Źródło: newatlas.com; grafika: NJIT]
Czytaj też: Nowy gatunek ryby odkryty na Antarktydzie