Reklama
aplikuj.pl

Przyszłość Fiata. Producent wyznaczył rok całkowitej elektryfikacji oferty

Elektryczny Fiat 500e, Fiat 500e la Prima, Fiat 500e hatchback, specjalne wydanie Fiat 500e

Jak będzie wyglądać przyszłość Fiata pod koncernem Stellantis? Wyjawił to sam dyrektor generalny firmy, Olivier François, przewidując ofertę Fiata w następnej dekadzie w zupełnie niebieskiej barwie.

Dlaczego niebieskiej? To już zostawiam Waszej wyobraźni, ale kiedy dowiecie się, że w grę wchodzi po prostu elektryfikacja oferty, to ten kolor, utożsamiany przecież z elektrycznością, przestanie być dla Was zaskoczeniem. Wspomniany CEO Fiata stwierdził w najnowszym komunikacie prasowym firmy macierzystej Fiata, Stellantis, że kierowana przez niego firma do 2030 roku będzie oferować wyłącznie elektryczne samochody takie jak Fiat 500e.

Czytaj też: Posłuchajcie wyjątkowego silnika supersamochodu T.50 na 12100 RPM

Naszym obowiązkiem jest jak najszybsze wprowadzenie na rynek samochodów elektrycznych, które nie kosztują więcej niż te z silnikiem spalinowym, dzięki spadającym kosztom akumulatorów. Badamy obszar zrównoważonej mobilności dla wszystkich: to nasz największy projekt. W latach 2025-2030 nasza gama produktów będzie stopniowo stawała się wyłącznie elektryczna. Będzie to radykalna zmiana dla Fiata.

– stwierdził François.

To ogłoszenie z pewnością jest związane ze spotkaniem François ze znanym architektem Stefano Boeri, którzy to zapewne dyskutowali niedawno o potrzebie dokonania pilnych zmian w krajobrazie miejskim, które według Boeri są odpowiedzialne za 70% globalnej emisji CO2. Co ciekawe, ogłoszenie pojawiło się tuż przed Światowym Dniem Ochrony Środowiska, który ma miejsce 5 czerwca, więc na lepszy moment Fiat nie mógł czekać. Zwłaszcza że obok zapowiedzenia elektrycznej przyszłości Fiata, padła też zapowiedź przerobienia toru wyścigowego na dachu starej fabryki Fiata w Lingotto.

Tymczasem, w niedalekiej przyszłości, za kilka miesięcy zobaczymy przekształcenie legendarnego toru na dachu dawnej fabryki Lingotto w Turynie w największe wiszące ogrody w Europie, mieszczące ponad 28000 roślin. To ważny, znaczący – i po raz kolejny zrównoważony – projekt, mający na celu rewitalizację Turynu, naszego domu”.

Czytaj też: Jak Posaidon podkręcił AMG E63 S 4Matic+ Mercedesa?

Stan elektrycznej oferty Fiata na połowę 2021 roku

Chociaż Fiat dumnie zapowiada, że przez te 9 lat wyrzuci wszystkie spalinowe samochody z oferty i postawi na sprzedaż tych wyłącznie elektrycznych, to na ten moment marka z BEV dopiero zaczęła zabawę. Przed ponad rokiem wrzuciła na rynek elektryczną wersję Fiata 500 (Fiat 500e), który do tej pory nie doczekał się podobnie napędzanych alternatyw.

Wiemy wprawdzie, że obecnie trwają prace nad zelektryfikowanym Abarthem (podmarka Fiata), ale w najbliższej przyszłości trudno oczekiwać całkowicie elektrycznych modeli. Więcej może dowiemy się w ciągu następnych lat, kiedy to Fiat będzie zmuszony realizować swój zapowiedziany plan coraz nowszymi samochodami BEV.

Wspomniany Fiat 500e, zapożyczając wygląd od swoich spalinowych odpowiedników, wykorzystuje pojedynczy silnik elektryczny o mocy 118 koni mechanicznych z 42 kWh akumulatorem. Takie połączenie wystarcza, aby samochód rozpędził się do 100 km/h w 9,0 sekund, a maksymalnie do 150 km/h, podczas gdy jedno ładowanie wystarczy na przejechanie do 320 km wedle testów WLTP. Kiedy nadchodzi czas na ładowanie, 500e może dobić do 80 procent swojego zasięgu w 35 minut za pomocą ładowarki o mocy 85 kW.