WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Przyszły interfejs mózg-chmura da ludziom dostęp do ogromnej wiedzy

Wyobraźcie sobie przyszłą technologię, która zapewni natychmiastowy dostęp do całej wiedzy, jaką ludzkość zebrała. Taka możliwość zmieni praktycznie każdą branżę i nasze całe życie.

Naukowcy z UC Berkeley i US Institute for Molecular Manufacturing przewidują, że niedługo nastąpi gwałtowny postęp w nanotechnologii, nanomedycynie czy SI. Doprowadzi to do powstania w tym stuleciu interfejsu mózg-chmura, który pozwoli nam na natychmiastowy dostęp do ogromnej wiedzy.

Czytaj też: Naukowcy zaaplikowali małpom geny z ludzkiego mózgu

Interfejs zaproponował Ray Kurzweil – wynalazca, który zajmuje się przyszłymi technologiami. Zasugerował on, że nanoroboty neuronowe mogłyby zostać wykorzystane do połączenia kory mózgowej z syntetyczną korą mózgową w chmurze. Nanorobty zapewniłyby bezpośrednie monitorowanie i kontrolę sygnałów w czasie rzeczywistym.

Poruszałyby się one po ludzkim układzie naczyniowym, przekraczały barierę krew-mózg i precyzyjnie pozycjonowały się. Następnie mogłyby one przesyłać zakodowane informacje di sieci opartej na chmurze, która zapewniałaby dostęp do wymaganych danych.

Brzmi to trochę przerażająco. Pomysł z pewnością mógłby zostać wykorzystany do kontrolowania ludzkiego umysłu przez SI. Czy uważacie, że w ogóle za naszego życia coś takiego będzie możliwe do zrealizowania?

Czytaj też Lockheed Martin umieści do 2024 roku człowieka na Księżycu

Źródło: Medicalxpress