Naukowcy przeprowadzili właśnie najnowsze badania, które sugerują, iż alergie pokarmowe mogą być wywoływane u niemowląt z powodu braku pewnych bakterii jelitowych. Kolejne badania na myszach pokazały, które bakterie u ludzi mają kluczowe znaczenie dla wystąpienia tej choroby.
Badacze sprawdzili mikrobiom jelitowy u 56 niemowląt z alergiami pokarmowymi oraz u 98 zdrowych niemowląt. Próbki kału pobierano co kilka miesięcy aż do osiągnięcia wieku 30 miesięcy. Dzięki temu naukowcy znaleźli konkretną grupę bakterii, która zdaje się mieć efekty ochronne.
Czytaj też: Naukowcy nauczyli foki nucić motyw Gwiezdnych Wojen i nie tylko
Kolejne badania, uwzględniające wcześniejsze wyniki, przeprowadzono na myszach. Wykorzystano w nich bakterie, które były w mniejszej ilości u niemowląt z alergiami. Wyniki tylko potwierdziły związek bakterii z chorobą.
Myszy z alergią na jaja są chronione przed reakcjami alergicznymi po podaniu koktajlu z sześciu różnych gatunków mikroorganizów. Te specyficzne napoje całkowicie tłumiły reakcje alergiczne u myszy już uczulonych. Oznacza to, że podając ten koktajl można pokonać istniejące już alergie.
Teraz naukowcy chcą potwierdzić swoje wyniki w badaniach na ludziach. Pracują już oni nad kilkoma próbami klinicznymi u dorosłych i u niemowląt. Sprawdzają oni, czy da się uchronić ludzi przed alergiami na orzeszki ziemne. Jak tylko w sieci pojawią się wyniki badań to damy Wam o tym znać.
Czytaj też: Mewy kluczem do wzmocnienia mniejszych elektrowni wiatrowych
Źródło: Newatlas