Reklama
aplikuj.pl

Pszczoły potrafią wykonywać proste obliczenia

Naukowcy odkryli, że pszczoły mogą wykonywać podstawową kalkulacje. Wszystko dzięki badaniu, które poszerza nasze zrozumienie zależności między rozmiarem mózgu a jego wydajnością. 

Opierając się na odkryciu, że pszczoły mogą rozumieć koncepcję zera, australijscy i francuscy naukowcy postanowili sprawdzić, czy te owady mogą wykonywać operacje arytmetyczne, takie jak dodawanie czy odejmowanie. Udowodnienie, że nawet miniaturowy mózg pszczoły może zrozumieć podstawowe operacje matematyczne, ma wpływ na przyszły rozwój sztucznej inteligencji, szczególnie w zakresie poprawy szybkiego uczenia się.

Wiele gatunków może zrozumieć różnicę między ilościami i wykorzystać je do podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów. Ale poznawanie numeryczne, takie jak dokładna liczba i wykonywanie operacji arytmetycznych, wymaga bardziej wyrafinowanego poziomu przetwarzania. W ramach eksperymentu pszczoły otrzymywały nagrodę w postaci wody z cukrem, gdy dokonały prawidłowego wyboru w labiryncie. Otrzymały również roztwór chininy o gorzkim smaku, jeśli wybór był nieprawidłowy.

Czytaj też: DARPA chce zmienić mózgi owadów w mózgi robotów

Pszczoły wracają do miejsca, w którym znajduje się dobre źródło pożywienia, więc wielokrotnie kierowały się w tę samą lokalizację. Kiedy owad wchodził do tunelu miał przed sobą elementy od 1 do 5. Część z nich była niebieska, co wiązało się z dodawaniem, a część żółta – to z kolei oznaczało dodawanie. Po zobaczeniu pierwszej liczby pszczoła przelatywała przez otwór do komory decyzyjnej, gdzie musiała wybrać lot na lewą lub prawą stronę labiryntu. Jedna strona miała nieprawidłowe rozwiązanie problemu, druga z kolei – poprawne. Prawidłowa odpowiedź zmieniała się losowo podczas eksperymentu, aby pszczoły nie uczyły się wyboru na pamięć.

Na początku eksperymentu pszczoły dokonywały losowych wyborów, dopóki nie zdołały ustalić, jak rozwiązać problem. Ostatecznie, po nauce trwającej od 4 do 7 godzin, pszczoły dowiedziały się, że niebieski oznacza plus 1, a żółty z kolei minus 1. „Nasze odkrycia pokazują, że kompleksowe rozumienie symboli matematycznych jako języka jest czymś, co wiele mózgów może prawdopodobnie osiągnąć. Pomaga też  wyjaśnić, jak wiele ludzkich kultur niezależnie opracowało umiejętności liczenia”, stwierdziła Scarlett Howard.

[Źródło: phys.org]

Czytaj też: Ta szczepionka powinna pomóc pszczołom