Reklama

Czy ptaki mogą pomóc w projektowaniu samolotów?

ptak

Naukowcy analizują sposoby lotu spotykane u ptaków w nadziei na usprawnienie metod projektowania przyszłych samolotów. Jednymi z liderów tego typu badań są przedstawiciele Uniwersytetu w Bristolu.

Przydatna okazała się seria eksperymentów, w których wzięły udział: samica płomykówki zwyczajnej o imieniu Lily, jastrząb zwyczajny zwany Ellie oraz Sasha będąca orłem sawannowym. Zwierzęta miały za zadanie wykonywać przeloty przez specjalnie zaprojektowany tunel, w którym były zamontowane szybkie kamery oraz urządzenia typu motion-capture, umożliwiające obserwację lotu ptaków z najmniejszymi szczegółami.

Czytaj też: Ptaki mają magnetyczny szósty zmysł. Oto jak może funkcjonować

Staramy się zrozumieć świat przyrody z inżynierskiej perspektywy, a następnie ją odwrócić, aby wykorzystać naszą wiedzę do ulepszenia projektów. To był zaszczyt móc zaprezentować naszą pracę poświęconą inżynierskim zastosowaniom z zakresu lotu ptaków na imprezie Royal Society Summer Science.

podsumował Shane Windsor z Uniwersytetu w Bristolu

Ptaki były obserwowane przez naukowców za pomocą szybkich kamer śledzących ich wszystkie ruchy

O tym, czy ptaki mogą zrewolucjonizować lotnictwo przekonamy się dopiero za jakiś czas. Można się jednak spodziewać, że obserwacje Lily, Ellie oraz Sashy dostarczą przydatnych informacji w zakresie konstruowania pojazdów latających. Chodzi między innymi o ustawienie skrzydeł, ogona czy opływowość całej konstrukcji.