Reklama
aplikuj.pl

Ptasia grypa wymyka się spod kontroli. Wirusa wykryto już w 46 krajach

Szczep ptasiej grypy, zwany H5N8, został już wykryty na terenie co najmniej 46 krajów. Naukowcy obawiają się, że może on doprowadzić do wybuchu kolejnej pandemii.

O ile zachorowania na grypę wśród hodowlanego drobiu oraz dzikiego ptactwa nie są niczym niezwykłym, tak wywołujący ją wirus zazwyczaj omijał ludzi. Do niechlubnego przełomu doszło w lutym 2021 roku, kiedy to siedmiu pracowników ferm drobiu w południowej Rosji stało się pierwszymi rozpoznanymi zakażonymi H5N8 przedstawicielami gatunku Homo sapiens.

Czytaj też: Dlaczego szczepienia na grypę muszą być co roku?

Naukowcy z chińskiego CDC oraz Shandong First Medical University ostrzegają przed pandemicznym potencjałem H5N8, który może przeskakiwać z gatunku na gatunek, co rodzi ryzyko błyskawicznego rozprzestrzeniania. Biorąc pod uwagę fakt, iż władze 46 krajów na całym świecie ogłosiły wykrycie tego szczepu, to mamy kolejny powód do zmartwień. Rzeczony wariant stwarza zagrożenie nie tylko dla dzikiego ptactwa oraz drobiu, ale również dla ludzi.

Ptasia grypa doprowadziła do wystąpienia ogniska zakażeń wśród mieszkańców Rosji

Szczepy ptasiej grypy pojawiają się na całym świecie za sprawą migracji dzikich ptaków. Szczególnie groźnie robi się, kiedy wirus trafi na fermę drobiu, gdzie bardzo łatwo się rozprzestrzenia i może „przeskoczyć” na człowieka. Szczep wirusa, który pojawił się w Rosji należy do rodzaju H5N8 AIV 2.3.4.4.b, który jest powiązany z 2.3.4. Ten drugi został pierwotnie wyizolowany z ciała kaczki domowej na targu w chińskim mieście Jiangsu w Chinach w 2010 r.

Dalsze badania wykazały, że szczep zaczął pojawiać się w sąsiednich krajach, a następnie dotarł do Azji i Europy. Ogniska choroby wśród ptaków wykryto na całym świecie, wliczając w to Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Stary Kontynent, Indie, Izrael, Koreę Południową, Mongolię, Chiny, Japonię, Rosję, Nigerię czy Republikę Południowej Afryki. Jeśli chodzi o zakażenia wśród Rosjan, to według Światowej Organizacji Zdrowia, wszyscy pacjenci pozostali bezobjawowi.

Czytaj też: Ile dzikich ptaków żyje na Ziemi?

Nawet jeśli ptasia grypa nie doprowadzi do pandemii, to eksperci wzywają do przeciwdziałania tego typu sytuacjom w przyszłości. Poza diagnostyką i izolowaniem potencjalnych ognisk zakażeń ważne wydaje się również wprowadzenie zmian w rolnictwie oraz hodowli drobiu, tak, aby obniżyć ryzyko transmisji patogenów pomiędzy zwierzętami hodowlanymi a tymi, które występują w naturalnym środowisku.