Reklama
aplikuj.pl

Ptasie pióra stanowią inspirację do wytworzenia nowego materiału

Rzepy są stosowane do produkcji sprzętu sportowego czy odzieży. Przez dziesięciolecia były one powszechnie używane i nadal cieszą się sporą popularnością. Teraz jednak firma odpowiedzialna za ich produkcję zamierza wprowadzić nowy patent, inspirowany ptasimi piórami. 

Składają się one z keratyny (podobnie jak m.in. ludzkie paznokcie) i mają centralny wałek biegnący w dół, z miękkimi i cienkimi zadziorami wyrastającymi z obu stron. Wzdłuż krawędzi tych kolców znajdują się niewielkie struktury zwane barbulami. Zaczepiają się o siebie „chwytając” się sąsiadującymi kolcami. Każdy, kto miał do czynienia z piórami będzie wiedział, że owe barbule mogą zostać rozerwane, a następnie „spięte” razem.

Tarah Sullivan z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, odkryła, że ​​u ptaków każdej wielkości, barbule są zawsze rozmieszczone w odległości od 8 do 16 mikrometrów względem siebie (mikrometr to jedna tysięczna milimetra). Mając na uwadze tę informację, przystąpiła do tworzenia wielkoformatowych modeli barbuli drukowanych w 3D. Korzystając z nich, zademonstrowała, że ​​obiekty o takiej strukturze można wielokrotnie łączyć ze sobą i rozsuwać – tak jak ma to miejsce w przypadku rzepów.

Dodatkowo, naturalne kolce i barbule są zdolne do łapania powietrza na spodniej stronie pióra. Sullivan uważa, że taka właściwość może być również stosowana w materiałach wytworzonych przez człowieka, które mogą mieć zastosowanie w takich dziedzinach jak np. przemysł lotniczy.

[Źródło: newatlas.com; grafika: University of California San Diego]

Czytaj też: Jak zaczęły latać ptaki?