Reklama

Ten pterozaur z pewnością przypadłby do gustu fanom Gwiezdnych Wojen

paleontologia

Jeśli oglądaliście Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi, to z pewnością Waszej uwadze nie umknęły istoty zwane Porgami. Naukowcy prowadzący wykopaliska na terenie formacji Tiaojishan natrafili na szczątki, a zrekonstruowany dzięki nim pterozaur przypomina właśnie Porga.

Autorzy nietypowego odkrycia opisali swoje osiągnięcia na łamach Paleontology and Evolutionary Science. Pterozaur, przynależący do rodziny anurognatów, zyskał miano Sinomacrops bondei.

Czytaj też: Przerośnięty kiwi z długim dziobem? Oto pterozaur z okresu kredy

Po przeprowadzeniu analizy filogenetycznej naukowcy umieścili ten gatunek na tej samej gałęzi co pterozaura zwanego Batrachognathus volans. Oba gatunki postanowiono przypisać do rodzaju Batrachognathinae.

Pterozaur z gatunku Sinomacrops bondei przypomina Porga z Gwiezdnych Wojen

Natalia Jagielska z Uniwersytetu w Edynburgu zauważyła następnie, że wizualizacja Sinomacrops bondei przywodzi na myśl Porgi z Gwiezdnych Wojen. Te uroczo wyglądające istoty nie zdobyły może sławy porównywalnej do Baby Yody, jednak również zyskały rzesze fanów.

Czytaj też: Asteroida, która zabiła dinozaury mogła mieć zaskakujący wpływ na naszą planetę

Podobieństwo jest widoczne, choć oczywiście tego typu wizerunki należy traktować z dużym dystansem. Paleontolodzy tworzą bowiem wizualizacje, które są po części odzwierciedleniem ich wyobraźni. Tymczasem oceńcie sami, czy opisywany pterozaur faktycznie przypomina Porga.