WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Qarnot QC-1, czyli koparka kryptowalutowa pełniąca rolę kaloryfera

Kryptowalutowy szał trwa w najlepsze, a co sprytniejsi są w stanie na tym sporo zarobić. Przykładem tego jest firma Qarnot, która dba zarówno o utrzymanie zdecentralizowanej sieci blockchain, jak i o ciepło w naszych domach. Innymi słowy, poznajcie QC-1, czyli kaloryfer w postaci przystosowanej do kopania kryptowalut jednostki.

Tak, QC-1 to grzejnik do domu, w którym znajduje się pasywny komputer zoptymalizowany pod kątem wydobycia. Samą konstrukcję tworzy aluminiowy radiator z drewnianym wykończeniem (i dotykowym panelem), w którego wnętrzu znalazło się miejsce na jednostkę złożoną z dwóch kart graficznych, procesora oraz zasilacza. Wszystko to chłodzone pasywnym sposobem, bez żadnych wiatraczków i w następstwie hałasu.

QC-1

Moc urządzenia oscyluje w granicy 500 W, którą możemy dowolnie dostosowywać i regulować pod względem emitowanego ciepła. Na nie składa się wspomniany procesor oraz dwa modele  Radeon RX 580 Sapphire Nitro+ z 8 GB pamięci VRAM. Taki duet jest w stanie zapewnić moc obliczeniową przy kopaniu Ethereum na poziomie 60 megahashy na sekundę. Przekłada się to na miesięczny zysk 100 euro bez uwzględniania kosztów prądu. Oczywiście zaraz po podłączeniu złącza Ethernetowego, przewodu prądowego oraz wirtualnego portfela.

Cena za taki luksus? 2900 euro. Każdy chętny, który złoży zamówienie przed 20 marca, otrzyma swój własny QC-1 do 20 czerwca bieżącego roku. Nie jest to głupi pomysł, ponieważ francuski przedsiębiorca już od 2010 roku sprzedaje swoje produkty do nowych mieszkań, jak i wielkich biurowców.

Źródło: theverge.com