Reklama

Radeon Pro Duo – 16-teraflopsowa karta graficzna

Firma AMD zaprezentowała właśnie najwydajniejszą jak dotąd kartę graficzną składającą się z dwóch GPU.

Ewolucja komponentów komputerowych spowodowała, że obecnie w naszych pecetach możemy zamontować prawdziwe monstra. Jednym z nich jest pokazany niedawno Radeon Pro Duo. Karta potrzebuje do działania trzech złącz PCIe i będzie kosztować… 1500 dolarów.

Cena robi wrażenie, podobnie jak osiągane przez dziecko AMD wyniki. Podzespół składa się z dwóch GPU Fiji, które łącząc siły, osiągają 16 teraflopsów mocy. Dołóżmy do tego 8GB pamięci i konieczność zasilania przy pomocy co najmniej 450-watowego zasilacza. Całość jest chłodzona przy pomocy cieczy i 120mm radiatora.

Karta trafi do sprzedaży w drugim kwartale bieżącego roku. Jej przeznaczeniem ma być, m.in. tworzenie materiałów przeznaczonych dla wirtualnej rzeczywistości, dlatego AMD podpisało już umowę z Crytek. Niemcy mają bowiem własne oprogramowanie do tworzenia zawartości związanej z VR. W 2016 roku pojawią się również karty oparte na architekturze Polaris, co powoduje, że warto przemyśleć zakup Pro Duo i być może poczekać na jeszcze nowsze patenty.

[Źródło i grafika: arstechnica.com]