WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Rakotwórczy związek znajduje się w liquidach do e-papierosów

Pulegon to oleisty związek, który jest zakazany przez FDA jako dodatek do żywności. Ma on mieć właściwości rakotwórcze, co mówi samo za siebie. Okazuje się, że znajduje się on w liquidach do e-papierosów o smaku mięty czy mentolu.

W badaniu sprawdzono wiele popularnych płynów do e-papierosów o smaku miętowym lub mentolowym. Każdy z nich miał wysoki poziom pulegonu. Naukowcy mówią, że te poziomy powodują narażenie ludzi na nowotwory, choć ta kwestia wymaga jeszcze dalszych badań.

Czytaj też: Astronauci NASA ćwiczą w wielkim akwarium przed lotem na Księżyc

Badania są kolejnymi, które pokazują problem liquidów i całej branży e-papierosów. Jest ona nieuregulowana żadnymi przepisami, przez co firmy tak naprawdę robią co chcą. Prowadzi to do różnych skutków zdrowotnych – choćby ostatnich hospitalizacji związanych z chorobami płuc po e-papierosach.

Najlepiej jest więc całkowicie unikać palenia tego typu wyrobów. Niedługo też potrzebna będzie zgoda FDA w USA w celu wprowadzenia takich wyrobów do sprzedaży, co dodatkowo zapewni bezpieczeństwo, jeśli jednak nie będziecie chcieli z nich zrezygnować.

Czytaj też: Jaki jest sekret związany z elektrostatyką?

Źródło: Newatlas