Reklama
aplikuj.pl

Rdzeń Ziemi jest znacznie młodszy od samej planety

Ziemia ma prawie 4,5 miliarda lat, ale jest zdecydowanie młodsza duchem – i to dosłownie. Naukowcy z University of Rochester sądzą, że wewnętrzne jądro planety na zaledwie 565 milionów lat.

Wydawać by się mogło, że rdzeń powinien być najstarszym elementem każdej planety. W przypadku Ziemi dzieli się on na dwa obszary: kulę żelaza w rdzeniu wewnętrznym, otoczoną ciekłym żelazem. Kiedy dokładnie powstał rdzeń? Z dotychczasowych ustaleń wynikało, że gdzieś pomiędzy pół miliarda a 2,5 miliarda lat temu. Teraz jednak udało się zawęzić proponowany wynik.

Aby to zrobić, zespół naukowców zebrał próbki kryształów z kompleksu Sept-Îles w Quebecu. Wewnątrz tych kryształów znajdują się niewielkie magnetyczne igły, które zachowują zapis pola magnetycznego w czasie, gdy zostały po raz pierwszy uchwycone w minerale. Naukowcy odkryli, że około 565 milionów lat temu, pole magnetyczne Ziemi było najsłabsze w historii – miało około jednej dziesiątej jego obecnej siły.

Pole magnetyczne Ziemi jest warunkowane przez płynne żelazo w procesie opisanym przez teorię dynama. Zespół twierdzi, że Ziemia prawdopodobnie miała słabe pole przez miliardy lat funkcjonujące dzięki rdzeniowi zbudowanemu ze stopionego żelaza. Proces ten ustabilizował się ok. 565 milionów lat temu, a rdzeń się zestalił. Badanie nie tylko pomaga nam lepiej zrozumieć naszą własną planetę – może pomóc w poszukiwaniu egzoplanet, które są w stanie utrzymać życie.

[Źródło: newatlas.com; grafika: University of Rochester]

Czytaj też: Kolizja z ogromnym obiektem doprowadziła do powstania życia na Ziemi?