Reklama

realme GT vs Xiaomi Mi 11i. Czy drożej oznacza lepiej?

Akcja partnerska

realme GT to smartfon, o którym głośno w ostatnich dniach. Określany mianem nowego zabójcy flagowców ma rzucić wyzwanie rynkowej konkurencji. Zobaczmy, jak w zestawieniu z nim wypada podobnie wyposażony, ale nieco droższy Xiaomi Mi 11i.

Porównanie sponsorowane to sobie możesz…

Każdemu, który tak w tym momencie myśli wirtualnie przybijam piątkę. Też pukałem się w czoło jak tylko dowiedziałem się o tym pomyśle. Jednak realme postawiło sprawę jasno – pisz jak jest. Możesz nas nawet porównać z najdroższym flagowcem, ale uczciwie.

Skoro tak to wygląda, to postanowiliśmy zrobić uczciwe porównanie. Nie postawimy realme GT obok Samsunga z serii Galaxy S21, czy Xiaomi Mi 11 Ultra i nie napiszemy, że pomimo minimalnych różnych lepiej postawić na realme. Wszystko ma swoje granice. Dlatego do porównania bierzemy Xiaomi Mi 11i, w wersji 8/256, czyli najbardziej zbliżonego do naszego realme GT 8/128 GB. Różnica w cenie obu modeli jest nieduża, ale znacząca. realme GT kosztuje bowiem 2 299 zł, a Xiaomi Mi 11i 2 999 zł.

realme GT vs Xiaomi Mi 11i – wizualne podobieństwa i wykonanie na podobnym poziomie

Nie będą Was tutaj przekonywać, że któryś z tych smartfonów jest ładniejszy. Jest to wyłącznie kwestia gustu. Oba modele różnią się przede wszystkim jednym małym szczegółem. Ale najpierw zobaczmy podobieństwa.

Zarówno realme GT, jak i Xiaomi Mi 11i są wykonane ze szkła – na przednim i tylnym panelu oraz mają metalowe korpusy. Tutaj prawie was oszukałem, bo sam dałem się nabrać na to, że realme GT ma metalowy korpus. Jest to tworzywo sztuczne, ale tak twarde i tak dobrze imitujące metal, że bardzo łatwo jest się pomylić.

Ekran w Xiaomi jest chroniony szkłem Gorilla Glass 5, w realme mamy szkło Dragontrail. W codziennym użytkowaniu nie zobaczymy różnicy.

Oba smartfony mają w bardzo podobny sposób ściętą górną i dolną krawędź obudowy. W Xiaomi mamy tam dodatkową wstawkę, w realme jest gładko. Podobieństwem jest też wystająca wyspa aparatów.

Z racji tego, że realme GT ma mniejszy ekran, jego obudowa jest krótsza o 5,2 mm i węższa o 3,1 mm, a przy tym lżejsza o 10 gramów.

Zdecydowanie główną różnicą w konstrukcji smartfonów jest tylny panel. W obu przypadkach szklany, w obu bardzo ładny i efektownie mieniący się w różnym oświetleniu, ale tak bardzo różny i… z podobną wadą. realme GT łatwiej się brudzi i zbiera odciski palców, bo ma błyszczący tył. Ale łatwo można go wyczyścić jednym przetarciem, choćby koszulki. Xiaomi Mi 11i ma matowy tył, niemal identyczny jak Huawei Mate 40 Pro. Wolniej zbiera odciski palców, ale niemiłosiernie ciężko się go czyści. Na obudowie pojawiają się smugi i zwykłe przecieranie jej potrafi nie zdawać egzaminu.

Rozwiązaniem zawsze pozostaje realme GT w wersji skórzanej. Ten wariant nie zbiera odcisków palców.

Porównajmy ekrany i wyświetlane na nich interfejsy

Porównując specyfikację obu smartfonów, można powiedzieć że mają niemal identyczne ekrany. Oba o rozdzielczości 1080 x 2400 pikseli, ze 120 Hz odświeżaniem obrazu oraz wykonane w technologii Super AMOLED. Ekran Xiaomi Mi 11i jest minimalnie większy – 6,67 cala vs 6,43 cala. Co daje minimalnie większe zagęszczenie pikseli w realme, ale przy tej powierzchni, nie zauważymy tego gołym okiem.

Oba ekrany oferują bardzo ładny obraz. Z perfekcyjną czernią, ładnie nasyconymi kolorami, bez przekłamań barw i bardzo dobrą bielą. Bardzo delikatną przewagę na Xiaomi, ponieważ oferuje nieco wyższą jasność maksymalną – 1300 vs 1000 nitów. Mówimy tu jednak o jasności w piku, którą możemy uzyskać w zasadzie tylko przy automatycznym ustawieniu podświetlenia i w bardzo jasnym otoczeniu. Wyświetlacze obu smartfonów oferują bardzo dobrą widoczność w jasnym otoczeniu w tym w pełnym słońcu.

Spójrzmy teraz na interfejsy, czyli MIUI 12 vs realme UI 2.0. Tutaj podobnie jak w przypadku wyglądu zewnętrznego, werdykt jest kwestią gustu. Warto tu jednak zauważyć, że obie nakładki oferują bardzo dużo cech wspólnych. Możemy zmienić wygląd, rozmiar i kształt ikon. Mamy niemal identyczne ekrany Always On do wyboru, podobnie jaka krawędziowe podświetlenie ekranu przy sygnalizowaniu powiadomień. Na deser pozostaje bardzo duży wybór motywów (darmowych). Dlatego też oba smartfony można bardzo mocno spersonalizować. Mały przytyk w stronę Xiaomi to dodatkowe aplikacje, które są fabrycznie instalowane na smartfonie, powiązane z ekosystemem marki.

Wydajność – tutaj ciężko jest przebić realme GT

Trzeba oddać realme, że w przypadku realme GT stworzyli naprawdę bardzo solidny sprzęt. W kategorii cena/wydajność to zdecydowanie numer jeden na rynku. Jak udało się to zrobić? Dlaczego Xiaomi Mi 11i, który ma ten sam procesor Qualcomm Snapdragon 888, tyle samo pamięci RAM i szybką pamięć UFS 3.1 osiąga słabsze wyniki w benchmarkach i przy tym mocniej się nagrzewa?

To zasługa chłodzenia. W smartfonach wykorzystuje się do tego miedź. Ta jak wiemy jest miękka, co przy procesie produkcji może prowadzić do powstawania nierówności na powierzchni układu chłodzenia. A to z kolei do minimalnie niedokładnego montażu, co obniża przewodność cieplną. W realme GT miedź została owinięta powłoką ze stali nierdzewnej. realme przekonuje, że przekłada się to na 42% wyższą wytrzymałość oraz o 50% wyższą moc chłodzenia. Ile w tym prawdy – nie wiem, ale wyniki benchmarków wyraźnie pokazują, że to faktycznie działa.

Benchmarkrealme GTXiaomi Mi 11i
PC Mark 101489314653
GeekBench 5 single core1082988
GeekBench 5 multi core38313061
AnTuTu798701776243

Porównajmy aparat realme GT i Xiaomi Mi 11i

Trochę zabawy w Lightroomie… Cóż, żarty na bok. Już sama sucha specyfikacja jasno mówi nam, że w kwestii aparatu, przynajmniej jeśli mówimy o rzetelnym porównaniu, realme GT nie przebije Xiaomi Mi 11i pod względem jakości zdjęć z aparatu głównego. Xiaomi ma bowiem aparat o rozdzielczości 108 Mpix, z przysłoną F/1.8 oraz matrycą o rozmiarze 1/1.52″. W realme mamy aparat 64 Mpix, z tą samą przysłoną, ale mniejszą matrycą 1/1.73″. To właśnie z powodu mniejszej matrycy (rozdzielczość aparatu nie ma tu znaczenia), Xiaomi wypada lepiej. Ale czy dużo lepiej?

Różnica nie jest kolosalna, bo realme GT nie ma słabego aparatu, ale nieco większa szczegółowość i bardziej naturalne kolory przemawiają za Xiaomi. Oba smartfony oferują automatycznie i dobrze działający efekt HDR, wsparcie sztucznej inteligencji z doborem scen oraz sporo dedykowanych trybów, na czele z trybem zdjęć nocnych. A tak wygląda porównanie zdjęć wykonanych w tym samym miejscu (po lewej zdjęcia z realme, po prawej z Xiaomi):

realme GT i Xiaomi MI 11i oferują niemal identyczny aparat ultra-szerokokątny i ich możliwości są bardzo do siebie zbliżone. W zasadzie w ciemno trudno jest wskazać, które zdjęcia pochodzą z którego smartfonu.

Bateria i co ma realme GT, czego nie ma Xiaomi Mi 11i?

realme GT wygrywa z Xiaomi Mi 11i w kwestii zasilania. Oferuje co prawda minimalnie mniejszy akumulator – 4500 mAH vs 4520 mAh, ale za to obsługuje znacznie szybsze ładowanie – 65W vs 33W. To bardzo duża różnica, ale jak przekłada się to na praktyczne wykorzystanie?

Xiaomi Mi 11i ładuje się do pełna w nieco ponad 50 minut. realme GT potrzebuje do tego ok 35 minut, co pokrywa się z deklaracjami producenta. Około, bo zdarzyło mi się naładować go rekordowo w 33 minuty, jak również i 42 minuty, w czym zdecydowanie pomogły aktualne upały. Obsługa szybszego ładowania sprzyja też szybkiemu doładowywaniu akumulatora.

realme GT ma też przewagę w kilku innych aspektach. Jest nowocześniejszy w kwestii czytnika linii papilarnych. Został on umieszczony w ekranie, podczas gdy w Mi 11i znajdziemy go na boku obudowy, we włączniku. realme GT ma też gniazdo Jack 3,5mm, czego zabrakło w Xiaomi. Oba modele mają NFC, obsługują sieć 5G (w tym pasmo 2600 MHz Plusa) oraz są wyposażone w głośniki stereo.

realme GT vs Xiaomi Mi 11i, czyli czy warto dopłacać do aparatu?

Po bliższym poznaniu łatwo zauważyć, że realme GT i Xiaomi Mi 11i to smartfony pod wieloma względami do siebie podobne. Wyglądają zupełnie inaczej, ale są równie dobrze wykonane. Najczęściej w smartfonie korzystamy z ekranu i patrzymy na interfejs. Obraz wyświetlany przez oba modele jest równie dobry. Z kolei interfejsy, choć z pozoru bardzo różne, oferują wiele niemal identycznych ustawień i możliwości personalizacji. Kolejnymi podobieństwami są dostępne typy łączności. W obu smartfonach mamy obsługę sieci 5G, Wi-Fi 6 i NFC. realme GT ma do tego gniazdo Jack 3,5mm oraz czytnik linii papilarnych w ekranie. W Xiaomi znajduje się on we włączniku.

Xiaomi Mi 11 wygrywa z realme GT pod względem aparatu głównego. To w zasadzie wiedzieliśmy w ciemno jeszcze przed porównaniem, ale nie spodziewałem się, że w wielu przypadkach różnica będzie tak niewielka. Za to realme nie bierze jeńców pod względem wydajności. Nie bez powodu realme GT króluje w rankingach benchmarków i nie potrzebujemy wcale najmocniejsze wersji 12/256 GB żeby osiągnąć bardzo wysokie rezultaty. Przewagą realme jest też obsługa szybkiego ładowania, które trwa niemal dwa razy krócej niż w przypadku Xiaomi.

Na który model warto postawić? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sami, na podstawie Waszych wymagań. Różnice pomiędzy modelami już znacie, a największą z nich jest cena. realme GT w wersji 8/128 GB kosztuje 2 299 zł lub 2 499 zł wersji skórzanej 12/256 G, a Xiaomi Mi 11i w wersji 8/256 GB 2 999 zł lub 2 799 zł w wersji 8/128 GB.

Materiał powstał we współpracy z realme