Reklama
aplikuj.pl

Test realme Watch – opaska fitness w formie małego zegarka

realme wprowadza na polski rynek nie tylko smartfony, ale również akcesoria. Jednym z nich jest realme Watch. Niewielki, niepozornie wyglądający zegarek, który choć bardzo prosty, solidnie wywiązuje się z codziennych obowiązków. Przyjrzyjmy się mu bliżej.

Zestaw i specyfikacja

realme nawet zegarek pakuje w charakterystyczne, żółte pudełko. Tym razem jest ono bardzo długie. W środku, obok zegarka, znajdziemy krótką instrukcję oraz ładowarkę w formie kabla USB, który możemy podłączyć do dowolnego źródła prądu.

Specyfikacja:

  • obudowa o wymiarach 256 x 365 x 11,8 mm, masa 31 gramów, wodoszczelna, zgodnie z normą IP68,
  • dotykowy ekran o przekątnej 1,4 cala i rozdzielczości 320 x 320 pikseli, chroniony szkłem Gorilla Glass 3,
  • łączność Bluetooth 5.0,
  • akcelerometr, pulsometr, czujnik nasycenia krwi, sygnalizacja powiadomień ze smartfonu (z Androidem 5.0 lub nowszym), 12 trybów sportowych,
  • akumulator o pojemności 160 mAh,
  • cena: 299 zł.

realme Watch jak Apple Watch? Z daleka i przez lornetkę

Podobieństwo pomiędzy Apple Watchem, a realme Watch maleje wraz ze skróceniem odległości zegarka od oczu. Kształt koperty jest co prawda podobny, ale różnic jest dużo.

Pierwsza z nich to wymiary. realme Watch jest naprawdę malutki. Na tyle, że bez problemu można go nosić na prawej ręce jako opaskę sportową, a na lewej klasyczny zegarek.

Kolejna rzecz to ekran. W realme Watch nie zajmuje on całej powierzchni przedniego panelu, a kończy się w dolnej części mniej więcej w 4/5 wysokości. Pod nim mamy logo firmy, choć naprawdę bardzo słabo widoczne.

Na obudowie mamy jeszcze dwa elementy – przycisk na prawym boku, a na deklu zegarka pulsometr oraz styki ładowania. Bardzo dobrym zabiegiem jest uwypuklenie tego elementu. Dzięki czemu bardzo dobrze trzyma się ładowarki.

Całość jest bardzo solidnie wykonana. Choć z góry na dół wszystko jest plastikowe, nie mam tutaj wrażenie podobnego z obcowaniem np. z Amazfitem Bip. Ten sprawiał wrażenia świeżo zdjętego z odpustowego stoiska i leżąc obok zabawki za 15 zł ciężko było powiedzieć, który jest faktycznie smartwatchem. W przypadku realme Watch już takiego wrażenia nie ma.

Łatwo zapomnieć, że mamy realme Watch na ręce

realme Watch jest ekstremalnie lekkim urządzeniem. Dosłownie łatwo można zapomnieć, że mamy go na ręce. Jest też przy tym bardzo wygodny, choć co do paska miałem trochę obaw. Choć gumowy, jest dosyć sztywny. Ale i tak dobrze dopasowuje się do ręki.

Bardzo nietypowe jest zapięcie paska. Nie mamy tutaj żadnego dodatkowej klamry trzymającej jego końcówkę. Po zapięciu paska jest ona wkłada pod spód. Dziwne, ale nie sprawia to problemów w codziennym użytkowaniu.

Przez swoją sztywność pasek sprawia wrażenie nieco taniego. A szkoda, bo nieco psuje to ogólny odbiór zegarka. W razie potrzeby pasek można łatwo odpiąć i wymienić na inny o trochę nietypowej szerokości 20mm.

Niepozorny ekran i prosty interfejs

Ekran realme Watch jest nieduży, ale zaskakuje jasnością i nasyceniem kolorów. Na co dzień można spokojnie korzystać z podświetlenia na poziomie 20-30%, a wyświetlacz pozostanie czytelny nawet na powietrzu. Niestety zabrakło tutaj czujnika oświetlenia, więc nie ma opcji automatycznego dostosowania jasności.

W pozytywnym odbiorze ekranu nieco przeszkadza bardzo oszczędny interfejs. Ale jeśli się mu dokładnie przyjrzymy, wyświetlane ikony choć bardzo proste, są jednocześnie bardzo wyraźne. Nie zobaczymy tutaj żadnych niedoróbek, ani poszarpanych krawędzi.

Wybór tarcz jest skromny i co ciekawe, w jednym momencie możemy mieć ich na zegarku sześć. W sumie w aplikacji mobilnej znajdziemy ich 12 i można je ze sobą dowolnie wymieniać. Tarcze są różne, ale na szczęście na tyle różnią się od siebie, że każdy powinien tu znaleźć coś dla siebie.

Dzięki zastosowaniu szkła na ekranie dotyk działa perfekcyjnie. Interfejs nie jest demonem szybkości, ale mimo wszystko pozostaje płynny praktycznie przez cały czas.

Dobrze przygotowana aplikacja realme Link

realme Watch na początku mocno zaskoczył mnie… brakiem aplikacji mobilnej. W Google Play powitał mnie komunikat o niedostępności realme Link dla mojego kraju. Aplikację jednak bez problemu pobrałem z Internetu.

Ale spokojnie, dzisiaj już tego problemu nie ma. realme Watch dotarł do mnie chwilę po polskiej premierze, więc możliwe że aplikacja nie była jeszcze w pełni gotowa.

Cała aplikacja realme Link jest w pełni po polsku, podobnie jak sam interfejs zegarka. Program jest dobrze przygotowany. Czytelny, w pełni spolszczony, bez żadnych kwiatków w obcym języku. Aplikacja jest podobna do produktów innych firm produkujących inteligentne zegarki, ale należy to do jej zalet. Bardzo łatwo można tutaj odnaleźć wszystkie niezbędne opcje.

Przegląd funkcji realme Watch

Zacznijmy od podstawowej funkcji jaką są powiadomienia. Są one sygnalizowane wibracjami, których natężenie możemy modyfikować w ustawieniach zegarka. realme Watch prawidłowo wyświetla treść wiadomości. Zarówno SMS, jak i wiadomości z Twittera, czy Messengera. W przypadku wiadomości e-mail wyświetlany jest tytuł i pierwsze zdania wiadomości.

Pulsometr może dokonywać pomiaru przez 24 godzin, w 5-minutowych odstępach. Mamy możliwość ustawienia ostrzeżenia w przypadku osiągnięcia ustalonego zbyt niskiego lub zbyt wysokiego pulsu. Do dyspozycji dostajemy też pomiar nasycenia krwi tlenem. Obie funkcje działają bardzo dobrze. Wskazania są bardzo zbliżone do tego, co oferują zegarki Huaweia, Honora lub Fossila.

Opcje śledzenia aktywności są bardzo skromne. W przypadku sportów, że tak powiem, ruchomych, wskazania GPS-u są odczytywane ze smartfonu. Zegarek tylko mierzy puls oraz wskazuje czas i spalone kalorie. W przypadku wyboru ćwiczeń siłowych lub aerobowych podobnie mierzony jest tylko puls, czas i kalorie.

realme Watch oferuje też sprawdzenie pogody, stoper, alarm, ćwiczenia medytacyjne, mierzenie jakości snu, sterowanie muzyką w smartfonie, odnalezienie smartfonu (poprzez włączenie dzwonka) oraz opcję zrobienia zdjęcia smartfonem. To ciekawa funkcja, która działa dopiero po włączeniu aparatu telefonu. Przycisk migawki mamy wtedy na zegarku. Jeśli chcemy zrobić komuś zdjęcie z ukrycia, wystarczy włączyć aparat, skierować w odpowiednim kierunku, a zdjęcia robić zegarkiem.

realme chyba niedoszacował możliwości baterii

realme informuje, że realme Watch pozwala na 7 dni użytkowania. W praktyce… jest lepiej. Ze stale aktywnymi powiadomieniami oraz ciągłym pomiarem pulsu w 5-minutowych odstępach, zegarek potrafi wytrzymać nawet do 12 dni. Jeśli dodamy do tego śledzenie aktywności fizycznej, wtedy faktycznie czas pracy spadnie do ok 7 dni. Wszystko to przy jasności ekranu ustawione na 40%, bo tu naprawdę nie trzeba więcej.

Nie najlepiej wypada czas ładowania, który wynosi ok dwóch godzin.

realme Watch to niepozorny, ale naprawdę udany sprzęt

Długo zastanawiałem się, czy cena realme Watcha nie jest za duża. Później jednak pomyślałem, do czego można się tu przyczepić? I takich elementów jest bardzo mało.

Pod względem wykonania jest to tylko kwestia paska. Choć jest solidny, przez jego sztywność sprawia wrażenia taniego. Ale jest to tylko pierwsze wrażenie. Sam zegarek jest bardzo dobrze zrobiony, czego uzupełnieniem jest szkło na ekranie. Do tego dobrze się prezentuje, jest wygodny i bardzo lekki.

Interfejs nie jest demonem szybkości. Ale nigdy się nie zawiesza, zawsze działa płynnie. Można by powiedzieć, że dostojnie. A przy tej cenie niektórzy pewnie powiedzieliby – ciesz się, że w ogóle działa. Uzupełnieniem jest bardzo dobrze przygotowana, w pełni spolszczona aplikacja oraz bardzo ładny, jasny ekran.

Możliwości śledzenia aktywności są dosyć ubogie, więc zdecydowanie nie jest to sprzęt dla sportowców lub osób, które chcą mieć wygląd w dokładną analizę swoich codziennych poczynań. Za to żadnego problemu nie sprawiają sprawnie sygnalizowane powiadomienia. Dopełnieniem całości jest zaskakująco długo czas pracy na pojedynczym ładowaniu, jak na tak mały akumulator (150 mAh), ale nieco rozczarowuje długi czas ładowania.

realme Watch nie ma wad wynikających z tego, że coś w nim nie działa jak powinno. Funkcji jest niedużo, a interfejs skromny, ale tak już miało być. realme Watch miał być prostym urządzeniem i takim faktycznie jest.

Polecić mogę go osobom, które szukają prostej opaski sportowej, ale o nieco innym wyglądzie. realme Watch sprawdzi się też właśnie w roli opaski, którą spokojnie możemy nosić na jednej ręce, a na drugiej zwykły zegarek.