Reklama
aplikuj.pl

Recykling łopat turbin wiatrowych. Zamienia się je w plastik, pieluchy oraz słodkie przekąski

turbiny wiatrowe

Kolejna generacja łopat turbin wiatrowych może zostać przetworzona między innymi w gumowe słodkie misie po zakończeniu ich eksploatacji. Wszystko dzięki wynalazkowi naukowców z Uniwersytetu Michigan. Recykling łopat turbin wiatrowych zawierających włókna szklane stanie się dzięki temu dużo prostszy.

Sekret sukcesu tkwi w składzie żywicy. Powstaje z połączenia włókien szklanych i dwóch rodzajów polimerów. Żywica jest wystarczająco mocna, aby można ją było stosować jako łopaty turbin wiatrowych lub szyby samochodowe. Gdy zostanie rozpuszczona w substancji zwanej metakrylanem metylu, można usunąć włókna szklane.

Polimery mieszane z minerałami zamieniają żywicę w kamień hodowlany, który można wykorzystać do przedmiotów AGD (przykładowo zrobić z nich umywalkę łazienkową). Da się je też przekształcić w akryle odpowiednie do świateł samochodowych lub super chłonną substancję stosowaną w pieluchach jednorazowych.

Naukowcy przekształcili żywicę w mleczan potasu, powszechny wzmacniacz smaku napojów i lizaków. Użyto go do produkcji gumowatych cukierków w kształcie misiów

Jak tłumaczy zespół Uniwersytetu Michigan, atom węgla pochodzący z rośliny, takiej jak kukurydza lub trawa, nie różni się od atomu węgla pochodzącego z paliwa kopalnego. To wszystko jest częścią globalnego cyklu węglowego, a eksperyment wskazuje, że można przejść od biomasy w terenie do trwałych tworzyw sztucznych i z powrotem do żywności.

Czytaj też: Nowy plastik o imponujących właściwościach. Szybko się naprawia i szybko się rozkłada

Warto jednak zauważyć, że do tej pory zespół wyprodukował jedynie prototyp swojego wynalazku. Aby przejść od prototypu do produktu końcowego istnieje pewne ograniczenie – Nie ma wystarczającej ilości bioplastiku. Pokonanie tej przeszkody może otworzyć wrota do komercjalizacji rozwiązania, a recykling łopat turbin wiatrowych zmieni się na zawsze.

Pewnego dnia będziemy wcinać kolorowe gumowate miśki, które jeszcze jakiś czas temu wirowały wysoko nad ziemią, produkując dla nas czystą energię elektryczną.