Niesamowite jak w ostatnich latach poprawiła się technologia sterowania sztucznymi częściami ciała za pomocą umysłu. Osoby, które są w dużej mierze sparaliżowane mogą częściowo stać się niezależne.

W 2012 roku naukowcy chirurgicznie umieścili implanty nerwowe w mózgu jednego pacjenta. Był on sparaliżowany od szyi w dół. Pierwszy zaprezentowany sukces to pokazanie, jak pacjent je czekoladę za pomocą sztucznej ręki. Aby być w stanie odczytywać co pacjent myśli, naukowcy odczytywali jego myśli- kazali mu wyobrażać sobie że dłoń robota porusza się w górę i w dół. Następnie zastosowano odpowiednie wzorce i zaprogramowano robota. Po pewnym czasie pacjent mógł nie tylko poruszać całą ręką, ale także nadgarstkiem i palcami. Możliwa była nawet gra w kamień-papier-nożyce!

Dalsze testy są wykonywane, ale już jest mnóstwo chętnych na wzięcia w nich udziału. Naukowcy muszą się zmierzyć jednak z kilkoma ważnymi problemami np.jak rękę zamontować na wózku aby tam była użyteczna oraz poprawić trzymanie przedmiotów. Jak im się uda owe dwa zagadnienia rozwiązać, to będzie mała rewolucja.

Źródło: http://www.engadget.com, zdjęcie;NBC News

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej