Osoby niewidome mogą wkrótce otrzymać możliwość „oglądania” otaczającego ich świata przy użyciu dłoni – i to nie w tradycyjnym, dotykowym sensie. Wszystko dzięki niesamowitemu elektronicznemu przyrządowi noszonemu na ciele, opracowywanemu przez zespół badaczy z University of Arkansas i University of Nevada.
Mowa o zautomatyzowanej „rękawicy”, która pozwoli użytkownikowi uzyskać lepsze obeznanie w otaczającym go środowisku, poprzez komunikowanie informacji na jego temat za pomocą bodźców dźwiękowych i dotykowych. Według odpowiedzialnego za projekt doktora Yantao Shena, zespół badaczy jest w stanie zmapować rękę potencjalnego użytkownika i stworzyć lekkie, idealnie dopasowane urządzenie wypakowane kamerami, oraz elektrycznymi i mechanicznymi sensorami.
Zespół sensorów dotykowych, temperaturowych, zminiaturyzowanych mikrofonów i kamer o wysokiej rozdzielczości może przeanalizować obiekt, w kierunku którego użytkownik urządzenia wyciąga rękę i sformułować zestaw informacji o jego lokalizacji, kształcie, czy rozmiarze. Pomimo tego, że technologia wciąż jest we wczesnej fazie rozwojowej i nie da się stwierdzić na sto procent, czy zostanie wprowadzona do produkcji masowej, wiadomości o postępach, które mogą ułatwić życie osobom niepełnosprawnym są zawsze mile widziane.
Jak twierdzi Shen, urządzenie nie tylko pomoże osobom niepełnosprawnym, ale również przyspieszy rozwój niewielkich, noszonych na ciele „zrobotyzowanych, autonomicznych urządzeń”.
[źródło i grafika: eteknix.com]