Największa znana człowiekowi ryba potrafi osiągnąć nawet 20 ton wagi oraz ok. 15 metrów długości. I choć rekin wielorybi stanowi ogromną zagadkę dla naukowców, to dowiedli oni, że zwierzę może dożyć nawet 130 lat.
Badania prowadzone na temat tych ogromnych, choć niegroźnych dla człowieka zwierząt są utrudnione ze względu na ich styl życia. Rekiny wielorybie unikają ludzi, a od niedawna znajdują się na liście gatunków zagrożonych. Większość wniosków wysnutych na ich temat przez naukowców jest opartych na przebadanych szkieletach, nieżywych osobnikach.
I, mimo że niewiele się w tej kwestii zmieniło, bo badacze wciąż działają głównie na martwych okazach, to okazuje się, że ich kręgi można „odczytać” podobnie jak słoje w drzewach. Niestety nie udało się do tej pory ustalić, jaki jest dokładny stosunek między rybimi „słojami” a wiekiem tychże osobników. Na przełomie dziesięciu lat dokonano obserwacji 44 rekinów. Następnie porównano rozwój każdego ze zwierząt wraz z upływem czasu, by potem wprowadzić dane do programu, który stworzył model matematyczny. W oparciu o ten model naukowcy stwierdzili, że przeciętny rekin wielorybi osiąga dojrzałość w wieku ok. 25 lat i może dożyć nawet 130 wiosen. Poprzednie obliczenia zakładały w tej drugiej kwestii przedział czasowy o sporym rozstrzale – od 79 do nawet 174 lat.
Co ciekawe, do tej pory nie udało się uchwycić osobnika, który faktycznie zbliżyłby się do granicy 130 lat.
[Źródło: gizmodo.com ; grafika: Guy Harvey Ocean Foundation]