WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Pobito rekord prędkości w trzeciej edycji konkursu SpaceX Hyperloop

Po raz kolejny konkurs SpaceX Hyperloop z jednej strony wypalił, ale z drugiej nie pozwolił na osiągnięcie pożądanej szybkości. Tym razem zamiast 600 mil na godzinę osiągnięto… 290 mil na godzinę (467 km/h) co i tak może robić wrażenie.

Konkurs Hyperloop odbył się w kwaterze SpaceX w Kalifornii i do współpracy zapraszał studentów z całego świata. Ci mają za zadanie stworzenie kapsuły transportowej, która na specjalnej 1250-metrowej trasie osiągnie jak najwyższą prędkość. Obecnie walczy się o zdobycie progu 600 mil na godzinę, ale wygląda na to, że takie osiągnięcie nie należy do najprostszych. Udowodniła to właśnie trzecia edycja, w której ponownie pierwsze miejsce zajęła grupa WARR z Monachijskiego Uniwersytetu, osiągając zawrotne 467 km/h, co przekłada się na około 290 mil na godzinę. Pobili więc swój własny rekord ustanowiony na drugiej edycji o prawie 50%.

Tym razem SpaceX Hyperloop miał odrobinę bardziej zaawansowane wymagania co do sprzętu uczestników. Wcześniej organizator ułatwiał start kapsułą specjalnym urządzeniem, ale teraz wszystkie z nich musiały być samobieżne. Ponadto poddawano je próbie lewitacji na trasie, a nawet testom bezpieczeństwa w komorach próżniowych. Z edycji na edycję jest więc coraz trudniej, ale z pewnością nie zniechęci to wszystkich zapalonych grup studentów.

Źródło: Engadget