Reklama
aplikuj.pl

Nowy rekord udźwigu zautomatyzowanego pionowzlotu

rekord udźwigu zautomatyzowanego pionowzlotu

W 2018 roku dron Skyf wystartował z rekordowymi 220 kilogramami ładunku, a dziś firma Sabrewing z Kalifornii może pochwalić się przedprodukcyjną wersją drona Rhaegal o nazwie Alpha, który to jest w stanie udźwignąć znacznie więcej. Ten może ustanowić oficjalny nowy rekord udźwigu zautomatyzowanego pionowzlotu.

Rekord udźwigu zautomatyzowanego pionowzlotu

Mowa dokładnie o rekordzie „dead-lift”, czyli podniesienia ładunku prosto z ziemi z wykorzystaniem wyłącznie siły napędowej silników. W swoim niedawnym dziewiczym locie w zawisie wspomniany dron Alpha podniósł ładunek o masie 374 kg, a jest podobno w stanie unieść nawet do 1406 kg. Jeszcze lepiej wypadają możliwośći tego drona przy locie w trybie horyzontalnym, w którym to jest podobno w stanie podnieść i przetransportować ładunek o masie do 1814 kg.

Czytaj też: Trzy teleskopy rejestrowały zderzenie sondy NASA z asteroidą. Co jest na obrazku?

Sam w sobie zautomatyzowany dron Alpha 1225 kg, osiąga prędkość 370 km/h i może wznieść się na maksymalną wysokość 6,7 km. Wykorzystuje turbo-elektryczny układ napędowy, w którym zastosowano silnik turbinowy Ariel 2E wyprodukowany przez francuską firmę lotniczą Safran. Wyprodukuje prawie 1 megawat energii elektrycznej, która z kolei zasila silniki elektryczne czterech śmigieł.

Planuje się, aby komercyjna wersja Rhaegala miała 14,6 metra, rozpiętość skrzydeł rzędu 17 metrów i udźwig do 2454 kg lub 4545 kg w trybie stałopłatowym. Co najważniejsze, firma Sabrewing ma już zamówienia na 28 samolotów, które będą wykorzystywane przez program World Food/World Health. Dostawa tych jednostek ma się rozpocząć w grudniu przyszłego roku.