Wieżowiec CITIC Tower w Pekinie może i nie jest tak ciekawy, jak ten w kształcie wraku statku, ale od tego drugiego odróżnia go ważna cecha, a mianowicie to, że przynajmniej istnieje. Niedawno odbyło się nawet jego oficjalne otwarcie dla klientów biznesowych, którym marzą się biura w jednym z najwyższych budynków na świecie.
Czytaj też: Lądownik NASA zarejestrował wstrząsy na Marsie
Wieżowiec CITIC Tower nie bez powodu może pochwalić się 10 miejscem wśród najwyższych budynków na świecie, bo wznosi się na całe 528 metrów. Tyle właśnie planowali podbić projektanci z firmy Kohn Pedersen Fox, którzy inspirowali się starożytną przeszłością kraju. Stąd zresztą odwołanie do ceremonialnego naczynia z epoki brązu w Chinach (zunu) w kwestii ogólnej formy.
Podstawa przeszklonego drapacza chmur ma szerokość 78 m, podczas gdy jego środkowa część zwęża się do 54 m, a następnie ponownie rozszerza do 69 metrów, nadając budynkowi wygląd klepsydry. Ma to swoje plusy praktyczne, bo dzięki temu przestrzeń biurowa na samym szczycie jest zadziwiająco duża, co nie jest częste w przypadku zwężających się drapaczy chmur.
Celem KPF dla CITIC Tower było stworzenie centralnego punktu dla nowej Centralnej Dzielnicy Biznesu, która zapewni harmonię z historyczną stolicą, jednocześnie proponując aspiracyjną i współczesną architekturę. Wyodrębniliśmy elegancką formę zun i skupiliśmy się na jej stopniowej transformacji, stosując ten motyw w ogromnych skalach: od ogólnej masy wieży, aż do ściany osłonowej, przedsionka wejściowego i detali wewnętrznych.
Wnętrze wieżowca ma łączną powierzchnię 437000 m2 rozłożoną na 108 piętrach. Większość z nich przeznaczona jest na powierzchnię biurową, a pracownicy poruszają się po budynku za pomocą 101 wind, a najważniejsi klienci będą zapewne korzystać z lądowiska dla helikopterów na dachu.
Czytaj też: Oto koncepcyjny wieżowiec w kształcie wraku statku
Źródło: New Atlas