Reklama
aplikuj.pl

Release 16 sprawia, że technologia 5G intryguje jeszcze bardziej

Najnowsze standardy 5G zostały skodyfikowane za sprawą grupy 3GPP, która ustala je dla sieci komórkowych. 3GPP udostępniła wydanie 16 na początku lipca.

Tzw. Release 16 powoduje, że 5G staje się jeszcze bardziej intrygująca. O ile wcześniejsze wydania koncentrowały się na tym standardzie w kontekście usług komórkowych, tak Release 16 ustanawia podstawy dla nowych rozwiązań, które wcześniej nie były uwzględniane.

Jedną z najciekawszych kwestii wydaje się V2X, co stanowi skrót od Vehicle to Everything. Jak możecie się domyślić, chodzi o używanie 5G do komunikacji między samochodami oraz tym, co znajdzie się wokół. Hanbyul Seo, przedstawiciel LG Electronics, twierdzi, że największym wyzwaniem było zapewnienie wysokiej przepustowości danych, niezawodności i jak najmniejszych opóźnień. Wcześniejsze standardy zazwyczaj dotyczyły komunikatów o długości setek bajtów, które miały dotrzeć do 90 procent odbiorników w promieniu 300 metrów w ciągu kilkuset milisekund. Standardy 3GPP dotyczą natomiast znacznie większych rozmiarów (liczonych w gigabajtach), niezawodności na poziomie 99,999 procent i przesyłu w ciągu kilku milisekund.

Czytaj też: Widziałem Samsung Galaxy Note20 i pozostałe nowe urządzenia. Oto pierwsze wrażenia

Release 16 wprowadza również nową technikę zwaną sidelinkingiem. Pozwala ona pojazdom podłączonym do sieci 5G komunikować się bezpośrednio ze sobą, bez wykorzystania „pośrednika” w postaci wieży komórkowej. Jak można sobie wyobrazić, może to mieć duże znaczenie dla samochodów przejeżdżających obok siebie. Poza tym w nowym wydaniu znalazły się informacje o usługach lokalizacyjnych. Wcześniej do triangulacji były potrzebne trzy wieże komórkowe – w przypadu 5G do uzyskania tego samego efektu wystarczy zaledwie jedna.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

5G opiera się na falach milimetrowych, które są falami radiowymi o wyższej częstotliwości (30 do 300 GHz), które nie przemieszczają się tak daleko, jak typowe sygnały komórkowe. Fale milimetrowe spowodują, że będzie można stworzyć sieć przeznaczoną np. dla pojedynczego budynku, fabryki czy stadionu. Można by to porównać do funkcjonowania sieci Wi-Fi.