Naukowcy opracowali nowy rodzaj opatrunku, który wspomaga krzepnięcie krwi i nie przykleja się do rany. Jest to pierwszy raz, kiedy udało się połączyć obie te właściwości w jednym materiale.
Autorzy odkrycia opracowali i przetestowali różne superhydrofobowe materiały – które są, jak teflon, niezwykle skuteczne w odpychaniu płynów, takich jak woda czy krew. Celem było znalezienie powłok dla urządzeń, które mają kontakt z krwią.
Jeden z badanych materiałów wykazał pewne nieoczekiwane właściwości: nie tylko odpychał krew, ale także wspomagał proces krzepnięcia. Mimo że nie nadawał się do stosowania jako powłoka do pompowania krwi i związanych z tym urządzeń, naukowcy szybko zdali sobie sprawę, że idealnie sprawdzi się jako bandaż.
Opatrunki odporne na krew nie nasiąkają nią i nie przylegają do rany, dzięki czemu można je później łatwo usunąć. Substancje i materiały wspomagające krzepnięcie krwi są natomiast stosowane w medycynie w celu jak najszybszego powstrzymania krwawienia. Jednak do tej pory nie były dostępne opatrunki, które jednocześnie odpychają krew i sprzyjają krzepnięciu.
Autorzy wykorzystali gazę bawełnianą i pokryli ją swoim nowym materiałem – mieszanką silikonu i nanowłókien węglowych. Udało im się wykazać w badaniach laboratoryjnych, że krew w kontakcie z powlekaną gazą zakrzepła w ciągu zaledwie kilku minut. Dokładny powód, dla którego nowy materiał powoduje krzepnięcie krwi, jest nadal niejasny i wymaga dalszych badań, ale zespół podejrzewa, że jest to spowodowane interakcją z nanowłóknami węglowymi.
Naukowcom udało się również wykazać, że powlekana gaza ma działanie antybakteryjne, ponieważ bakterie mają problem z przyleganiem do jej powierzchni. Potencjalne obszary zastosowań są ogromne: od medycyny ratunkowej i chirurgii, po plastry do stosowania w domu czy podróży.