Wygląda na to, że nowy materiał optyczny zrewolucjonizuje ochronę sprzętów pokroju dronów, czy kamer monitorujących przed atakami laserowymi. Za jego produkcje będą odpowiadać z kolei… bakterie.
Czytaj też: Nowy gatunek wielorybów odkryty u wybrzeży Japonii
Obecnie wspomniane sprzęty nagrywające są wrażliwe na lasery, które mogą je wyłączyć lub nawet trwale uszkodzić. Taki problem jest znany, jako ograniczenie optyczne. Zespół na czele z Seamusem Curranem, profesorem fizyki z University of Houston poinformował, że materiał wytworzony przy użyciu nanorodków telluru (wytwarzanych przez naturalnie występujące bakterie) jest skutecznym nieliniowym materiałem optycznym, zdolnym do ochrony urządzeń elektronicznych przed wybuchami światła o wysokiej intensywności.
Naukowcy opisują ten materiał i jego działanie jako materiał mogący odmienić urządzenia optoelektroniczne i fotoniczne nowej generacji. Kluczem w nim jest fakt, że podczas gdy większość materiałów optycznych jest syntetyzowana chemicznie, dokonywanie tego przy użyciu biologicznego nanomateriału okazało się tańsze i mniej toksyczne.
Naukowcy zauważyli, że wykorzystanie bakterii do wytworzenia nanokryształów sugeruje przyjazną dla środowiska drogę syntezy, przy jednoczesnym generowaniu imponujących wyników. Jak piszą w opracowaniu naukowym:
Nieliniowe pomiary optyczne tego materiału ujawniają silną absorpcję nasycalną i nieliniowe wygaszanie optyczne indukowane przez rozpraszanie zagraniczne zakresów czasowych i długości fal. W obu przypadkach cząsteczki telluru wykazują lepszą nieliniowość optyczną w porównaniu z grafenem.
Czytaj też: Naukowcy obserwują pobieranie materii w kwazarach
Źródło: Phys