WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Moto

Rivian specjalizujący się w EV dostał półmiliardowy zastrzyk gotówki od Forda

Ford ujawnił, że zainwestował aż pół miliarda dolarów w start-up Rivian, co nie jest dla nas specjalnie dziwne, patrząc na to, że Amazon wykupił w nim znaczną część akcji za 700 milionów dolarów, a opracowywane przez niego baterię mają być najpojemniejsze na rynku.  

Wygląda na to, że amerykański Rivian kreuje się na jednego z największych koncernów, specjalizujących się zarówno w elektrycznych ciężarówkach, jak i elektrycznych SUVach. Zwłaszcza, że ta firma (Rivian Automotive LLC) będzie prawdopodobnie pierwszą na rynku amerykańskim, która wprowadzi na rynek elektryczne samochody dostawcze. Mowa dokładnie o R1T i R1S, które do setki mają dobijać w niespełna trzy sekundy, a ich baterie pozwolą im na przejechanie do 643 km. Plany firmy obejmują sprzedaż około 20 000 pojazdów w 2021 roku i podwojenie tej liczby w następnym.

Sama inwestycja Forda wzięła się zapewne z tego, że firma ma braki w kwestii elektrycznych pojazdów na terenie USA, gdzie Rivian funkcjonuje. Przedstawiciel firmy poinformował z kolei media, że ta interesuje się zwłaszcza tym, że Rivian skupia się na podwoziu samochodu, gdzie montuje zestawy akumulatorów, jednostek napędowych, całe systemy zawieszenia, układ hamulcowy oraz system termiczny. Umowa nadal oczekuje na zatwierdzenie przez organy regulacyjne, a obie firmy odmówiły wyjaśnienia tego, ile kontroli nad Rivianem otrzyma Ford.

Czytaj też: Elektryczy pickup Rivian R1T zachwyca zasięgiem i przyśpieszeniem

Źródło: Popular Mechanics