Reklama
aplikuj.pl

Robaki zamrożone przez 42 tysiące lat przywrócone do życia przez Rosjan

Grupa rosyjskich naukowców dokonała dość niecodziennego czynu. Udało im się rozmrozić grupę 300 nicieni, spośród których dwa osobniki odzyskały funkcje życiowe.

Zjawisko jest niesamowite z co najmniej jednego powodu – zwierzęta zostały odnalezione na Syberii, w warstwie tzw. wiecznej zmarzliny. Jedno z nich odkryto ok. trzydziestu metrów pod ziemią, drugie natomiast znajdowało się znacznie wyżej. Szacuje się, że nicienie mają kolejno 41 700 oraz 32 000 lat. Przechowywano je w warunkach laboratoryjnych z temperaturą wynoszącą -20 stopni Celsjusza. Następnie próbki ogrzano do 20 stopni na plusie i dostarczono im pożywienie.

Po kilku tygodniach obserwacji, badacze zauważyli, że dwa (opisane wyżej) spośród trzystu osobników wykazują funkcje życiowe. Robaki zaczęły się poruszać i jeść, mimo, że nie robiły tego od epoki plejstocenu. Do tej pory nauka znała podobne, ale nie tak ekstremalne przypadki. Udało się bowiem utrzymać przy życiu nicienie, którym nie dostarczano wody oraz przechowywano w ekstremalnie niskiej temperaturze. Żaden z tych okazów nie zbliżył się jednak do bohaterów tej wiadomości pod względem czasu przetrwania.

Dokonanie Rosjan ma niezwykle ważny charakter, ponieważ pozwala w inny sposób spojrzeć na tematykę kriogeniki. Jest to dowód na możliwość utrzymania przy życiu organizmów wielokomórkowych wystawionych na działanie niskich temperatur. Nicienie nie są tak zaawansowane jak ludzie, ale wraz z postępem nauki może się pojawić możliwość „zamrożenia” człowieka i przywrócenia go do życia po pewnym czasie.

[Źródło: engadget.com; grafika: Siberian Times]