Reklama
aplikuj.pl

Robo-gąsienica będzie dostarczała leki do wnętrza ludzkiego ciała?

Wiele osób widzi niewielkich rozmiarów roboty jako przyszłość medycyny. Takie urządzenia mogłyby docierać do trudno dostępnych obszarów naszego organizmu bez stosowania operacji. Jednym z nich jest mechaniczna gąsienica o długości mniejszej niż 2 centymetry. 

Urządzenie stworzyli naukowcy z uniwersytetu w Hongkongu. Robot ma 17 mm długości, 7 mm szerokości i 1 mm wysokości. Ważny element stanowią setki nóg w kształcie stożka, które upodabniają go do gąsienicy. Całość została wykonana z miękkiego silikonu zawierającego cząstki magnetyczne. Kończyny posiadają drobne zakończenia, które powodują, że tarcie jest zminimalizowane. To z kolei przekłada się na efektywne poruszanie się robota po powierzchnia różnego typu. W końcu urządzenie będzie musiało odnaleźć się w odmiennych środowiskach, m.in. ściankach pokrytych krwią czy śluzem.

Podczas testów gąsienica była w stanie pokonywać różne przeszkody, nawet znacznie wyższe od niej. Robot pokonywał je poprzez podniesienie przedniej części swojego ciała pod kątem 90 stopni. Następnie podciągał się i zabierał końcową część ze sobą. Taka umiejętność z pewnością będzie przydatna na nierównych powierzchniach, jakich wiele w naszych ciałach. Dodatkowo maszyna może podnosić stosunkowo ciężkie przedmioty, nawet 100-krotnie cięższe od niej samej.

Teraz autorzy projektu zamierzają jeszcze bardziej go dopracować. W planach mają m.in. wykorzystanie biodegradowalnych materiałów, które rozłożą się po wykonanym zadaniu.

[Źródło: newatlas.com; grafika: City University of Hongkong]