Reklama
aplikuj.pl

Nie uwierzysz, jak sterowany jest ten robopies. Australijska armia przeszła samą siebie

Robopies

Oto nadeszła era technologii rodem z filmów science-fiction. Mowa o kontrolowanych umysłem robotach bojowych, czyli futurystycznych maszynach, mogących odmienić pola bitwy jako połączenia najnowocześniejszej technologii.

Robopies na polu bitwy, a człowiek jego mózgiem. Właśnie tak – to już ten czas

Koncepcja wykorzystania robotów w walce nie jest nowa, ale integracja w nich kontroli umysłem przenosi tę technologię na zupełnie nowy poziom. Dzięki zastosowaniu czujników elektroencefalografii (EEG), roboty te mogą być kontrolowane przez myśli ludzkiego operatora, co czyni je ostateczną bronią dla żołnierzy na polu walki. Technologię tę przetestowała ostatnio australijska armia.

Na tę chwilę technologia obejmuje gogle HoloLens2, dekoder SI oparty na Raspberry Pi oraz psiego robota. Jej potencjalne zastosowania są ogromne i obejmują misje od zwiadu i obserwacji po poszukiwania i ratownictwo. Te roboty mogą wykonywać zadania, które są zbyt niebezpieczne dla ludzkich żołnierzy, takie jak rozpoznanie pozycji wroga lub badanie niebezpiecznych obszarów.

Czytaj też: Docenione przez żołnierzy urządzenie odstraszające komary może trafić w nasze ręce

Sam w sobie rozwój kontrolowanych umysłem robotów bojowych AI stanowi znaczący krok naprzód w dziedzinie robotyki i sztucznej inteligencji. W miarę postępu technologicznego możemy sobie tylko wyobrazić, jakie inne przełomowe innowacje pojawią się w nadchodzących latach, ale samo wykorzystanie ich na polu bitwy na ten moment nie jest planowane.