Naukowcy zamierzają wykorzystać sztuczną inteligencję do usprawnienia w dziedzinie przełomów medycznych. Stworzony przez nich robot potrafi przewidywać z wysoką skutecznością wyniki reakcji chemicznych.

Badacze związani z uniwersytetem w Glasgow wpadli na dość niekonwencjonalny pomysł. Według ich teorii, SI jest w stanie znacznie przyspieszyć badanie reakcji chemicznych i cząsteczek. Robot wykorzystuje w tym celu uczenie maszynowe, co przekłada się na zadowalającą skuteczność w przewidywaniu rezultatów reakcji chemicznych. Ważną funkcjonalnością maszyny jest jej zdolność do uczenia się na podstawie niewielkiej ilości prób.

W ramach testów robot miał za zadanie przebadać osiemnaście chemikaliów, które mogły doprowadzić łącznie do 1000 możliwych reakcji chemicznych. Urządzeniu wystarczyła obserwacja zaledwie 100 z nich, aby uzyskać 80-procentową skuteczność w znajdowaniu rezultatów interesujących z punktu widzenia nauki.

Elektroniczny chemik wciąż się rozwija i kwestią czasu jest, aż stanie się nieodłącznym elementem badań. Taki rozwój sytuacji pozwoliłby naukowcom oderwać się od prowadzenia żmudnych testów. W zamian mogliby się oni skupić na bardziej skomplikowanych aspektach nowych odkryć. Być może opisywany robot wkrótce przyczyni się do odkrycia nowych metod leczenia, stworzenia wytrzymałych materiałów bądź nowatorskich rodzajów baterii.

[Źródło i grafika: University of Glasgow]

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!