Robot o imieniu Eva, oparty na sztucznej inteligencji, jest w stanie reagować na, a nawet kopiować ludzką ekspresję. Jego twórcy twierdzą, że maszyna potrafi wyrażać między innymi strach, gniew, obrzydzenie, smutek, radość i zaskoczenie.
Naukowcy z Creative Machines Lab są odpowiedzialni za oprogramowanie napędzające robota, a jeden z autorów projektu, Hod Lipson, przyznał, że pomysł na stworzenie Evy pojawił się kilka lat temu, kiedy Lipson i jego studenci zauważyli, iż roboty w tamtejszym laboratorium spoglądają na nich zza swoich plastikowych oczu.
Czytaj też: Nanorobot porusza się niczym pantofelek i może zrewolucjonizować medycynę
W ostatnim czasie pojawiło się coraz więcej urządzeń mających na celu naśladowanie ludzkich zachowań oraz ułatwianie codziennego życia. Należą do nich między innymi oparty na sztucznej inteligencji robot Natural Language Voice-Command, który został opracowany przez armię Stanów Zjednoczonych. Uwagę zwraca również inna maszyna, czyli robotyczny pies stosowany przez departament policji w Nowym Jorku. Z kolei iCub, opracowany przez naukowców z Fondazione Istituto Italiano di Tecnologia, jest w stanie podążać za piłką.
W przypadku Evy zasada działania jest jednak inna. Chodzi o jak najwierniejsze naśladowanie zachowań, którymi cechuje się nasz gatunek. Naukowcy odpowiedzialni za projekt przyznają, iż na drodze do jego realizacji czekał ich szereg problemów. Ich zdaniem bardzo trudno jest zmieścić całą elektronikę, czujniki oraz silniki wewnątrz struktury mającej kształt i rozmiary czaszki. Ostatecznie udało się jednak tego dokonać.
Robot zwany Eva wyraża strach, gniew, obrzydzenie, smutek, radość i zaskoczenie.
Powstały w ten sposób robot jest dość wyjątkowy i różni się od innych, ponieważ wykorzystuje sztuczną inteligencję do tworzenia realistycznej, ludzkiej ekspresji. Co ciekawe, maszyna jest w stanie się rozwijać – wystarczy, że zostaną jej pokazane nagrania przedstawiające losowych ludzi. Eva musi też wykonać kilka powtórzeń metodą prób i błędów, zanim będzie w stanie prawidłowo dopasować się do ludzkiego sposobu wyrażania emocji.
Czytaj też: Jak działa i na czym polega sztuczna inteligencja?
Do stworzenia robota użyto części powstałych za sprawą metody druku trójwymiarowego. Następnie naukowcy połączyli wytworzone elementy z dziesięcioma silnikami znajdującymi się wewnątrz czaszki urządzenia opartego na sztucznej inteligencji. Użyli również silników znajdujących się w obrębie szyi, dzięki którym Eva jest w stanie kiwać głową. W jeszcze większym stopniu zwiększa to realistyczność jej zachowań.