WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Robot Operating System zmierza do Windows 10 IoT

Firma Microsoft od dawna interesuje się i inwestuje w rozwój sztucznej inteligencji. Teraz chce jednak pójść o krok dalej i zapowiedziała, że ROS1, czyli Robot Operating System zmierza do Windows 10 IoT. 

Zacznijmy może od małego wyjaśnienia, czym dokładnie jest ROS i Windows 10 w wersji IoT. Oba te zagadnienia wydają się wprawdzie skomplikowane (i rzeczywiście takie są), ale pojęcie ich zastosowania jest proste. Robot Operating System jest platformą programistyczną do tworzenia oprogramowania sterującego robotami. Z kolei Windows 10 IoT to specjalny wariant systemu z 2016 roku, który powstał z myślą o urządzeniach internetu rzeczy. To z kolei koncepcja, która (w skrócie) ma na celu stworzenie sieci internetowej dla urządzeń codziennego użytku, nieustannie zbierającego o nas dane.

W oficjalnym ogłoszeniu Microsoft zapewnił, że połączenie eksperymentalnej wersji ROS1 z Windowsem 10 IoT umożliwi twórcom wykorzystanie wielu funkcji, jak np. computer vision, Windows Machine Learning, czy Azure Cognitive Services. Owoc tego mamy zobaczyć już podczas targów ROSCON 2018, podczas których Microsoft zaprezentuje ROBOTIS Turtlebot 3. Ten robot będzie bazować na komputerze Intel Coffee Lake NUC i oprogramowaniu ROS napędzanym systemem Windows 10 IoT Enterprise. Cel tej kooperacji jest prosty – ma na celu przybliżyć ludzkość do większego zautomatyzowania za pomocą zaawansowanych robotów.

Źródło: Neowin, Microsoft Blog, ROS
Zdjęcia: Neowin via Microsoft Blog