Reklama

Robot pobił rekord świata w układaniu Kostki Rubika na czas

Pod koniec zeszłego roku robot wziął udział w próbie bicia rekordu świata w najszybszym ułożeniu Kostki Rubika. Teraz ujawniono film i potwierdzono, że Sub1 Reloaded faktycznie osiągnął najlepszy czas na globie.

Poprzedni rekord ustanowiła starsza wersja wspomnianej maszyny. Wtedy czas wyniósł 0.887 sekundy, podczas gdy osiągnięty niedawno rezultat to 0.637 sekundy. Tym razem robot potrzebował zaledwie 21 ruchów, aby ułożyć wszystkie elementy w odpowiedni sposób. Ludzki rekord, wynoszący 4,73 sekundy nie robi w tym momencie tak ogromnego wrażenia.

Najbardziej fascynujący w tym wszystkim jest fakt, że w ciągu 0.637 sekundy urządzenie potrafiło przeanalizować układ kostek i je ustawić. Sub1 Reloaded rozpoczyna działanie dopiero w momencie startu odliczania, nie „ogląda” wcześniej ścianek zabawki. Twórcy robota musieli skonstruować własną Kostkę Rubika, przystosowaną do szybkich ruchów. Gdyby wykorzystać tę klasyczną, już po kilku obrotach ściany mogłyby się zablokować.

Rozwiązania zastosowane przy budowie Sub1 Reloaded w przyszłości mogą być stosowane m.in. w autonomicznych samochodach. Mikrokontroler ma błyskawiczny czas reakcji, co byłoby przydatne w czasie poruszania pojazdem.

[Źródło i grafika: digitaltrends.com]