Reklama
aplikuj.pl

Robot żółw idealnym rozwiązaniem do podglądania ryb

robot żółw, robot podglądanie ryb, podglądanie ryb, żółw badający ryby

Dopilnowanie hodowli ryb wcale nie jest proste i niesie za sobą wyzwania, które przezwycięża ten żółw robot, mogący odmienić proces sprawdzania całych ławic.

Robotyczny żółw morski powstał po to, aby ułatwić i uprzyjemnić (dla ryb) proces sprawdzania, czy te aby nie zaczęły chorować albo nie zaczął dręczyć ich pasożyt. Zwykle realizują to płetwonurkowie, pływając wśród ryb hodowlanych, ale przy tym powoduje kolumny bąbelków, co stresuje zwierzęta. To z kolei może prowadzić do problemów zdrowotnych.

Chociaż szybkie bezzałogowe drony pływające typu ROV istnieją w tym rynku od dawna, to ciągle nie są idealne. Nie to co robot żółw prosto z Norweskiego Uniwersytety Nauki i Technologii oraz Politechniki w Tallinie. Z tej drugiej pochodzi bowiem U-CAT, do którego ostatnio po prostu podpięto kamerę.

U-CAT jest autonomiczny i bezprzewodowy, co sprawia, że może spokojnie poruszać się w każdym kierunku, poruszając czterema niezależnie sterowanymi płetwami. Kiedy odpowiedzialny za niego zespół przetestował go w norweskiej hodowli łososia, ryby nie wykazywały oznak stresu.

Czytaj też: Oppo Reno3 Pro ze słuchawkami za 600 zł w przedsprzedaży

Tajemnica rybnego sukcesu U-CAT prawdopodobnie polega na tym, że jest mały i powolny (via New Atlas). Nieco zaskakujące jest to, że powodowany przez niego hałas i sam wygląd nie są aż tak ważne.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News