Reklama

Roboty widzą przez ściany używając do tego tylko sygnału WI-FI

Profesor na Uniwersytecie w Kalifornii, stworzył roboty, które może nie są w stanie wyprzedzić swojej konkurencji, ale mają za to ciekawą właściwość- mogą widzieć przez ściany tylko dzięki wykorzystaniu sygnału WI-FI. Roboty pracują w parach. Jeden z nich nadaje transmisję, a drugi, ustawiony na przeciwnym końcu, działa jako odbiornik. Ściany oraz różne przeszkody zmniejszają siłę sygnału, dzięki czemu drugi robot może stworzyć dokładną mapę pustych i zajętych obszarów. Nie jest to pierwszy projekt tego typu. Rok temu powstał Cougar20-H, który wykorzystuje do tego celu szereg czujników, jednakże nie jest on oparty wyłącznie na WI-FI.

Naukowcy wierzą, że w przyszłości owa technika może zostać wykorzystana do poszukiwania i ratowania osób w zawalonych budynkach. Mogą one także znaleźć zastosowanie w archeologii. Dokładne lokalizowanie wolnych przestrzeni w tych dziedzinach jest podstawą. Zespół  UCSB wydał własnie film, który przedstawia roboty w akcji.

Przypomnijcie sobie teraz w ilu grach mieliśmy opcję widzenia przez ściany, najlepszym tego przekładem jest Tom Clancy’s Splinter Cell Blacklist. Czy kolejnym krokiem będzie stworzenie urządzenia na wzór noktowizora, które zamiast w ciemności, umożliwi widzenie przez ściany? Wirtualny świat  gier wideo wlewa się powoli do naszego rzeczywistego.

Źródło: http://www.engadget.com/