Reklama

Roboty pomogą w usuwaniu samochodów-pułapek

Eksplozje improwizowanych ładunków montowanych w pojazdach zdarzały się nawet w Europie, nie wspominając o krajach Afryki czy Bliskiego Wschodu. Rozwiązaniem problemu może się okazać system AVERT.

Nawet jeśli podejrzenie o niebezpieczeństwie pojawi się zanim dojdzie do wybuchu, wciąż istnieje zagrożenie dla saperów. Nagła zmiana ciśnienia zagraża zdrowiu nawet najlepiej chronionego człowieka. Sprawy mają się inaczej w przypadku maszyn, które mogą być wysyłane nawet na najniebezpieczniejsze misje.

Z podobnego założenia wyszli twórcy samodzielnych robotów AVERT. System składa się z jednostki transportującej, która skanuje otoczenie z użyciem tzw. LIDAR, czyli specjalnego lasera. Gdy radar natrafi na podejrzany obiekt, do akcji wkraczają mniejsze urządzenia, przypominające konstrukcją deskorolki. Cztery roboty dokładnie analizują podwozie samochodu, ale najciekawsze zaczyna się później.

Jeśli zagrożenie jest realne, „deskorolki” mogą przenieść pojazd w miejsce, gdzie nie będzie stanowił zagrożenia dla otoczenia. Wszystko to odbywa się autonomicznie, bez ingerencji człowieka, która w razie potrzeby również jest możliwa. I choć dla nas przeznaczenie systemu AVERT wydaje się dość egzotyczne, dlaczego nie miałby zostać on wykorzystany, np. do automatycznego parkowania samochodów?

Źródło: popsci.com