Według Brain and Creativity kluczem do stworzenia prawdziwych autonomicznych cyborgów jest uświadomienie ich, że ich życie jest tak kruche, jak nasze ludzkie… ale to tylko wierzchołek góry lodowej.
Według nowego raportu ten prosty „trik” sprawi, że roboty uzyskają wyższą wydajność. Wszystko dlatego, że „w dynamicznym i nieprzewidywalnym świecie inteligentny agent powinien mieć swój własny meta-cel samozachowawczy”. Nie jest to jednak jakieś tam gadanie po próżnicy, bo do takich wniosków doszedł niejaki Antonio Damasio. Wyspecjalizowany w dziedzinie inteligencji i mózgu – tego ludzkiego. Ponoć już teraz (według Edge Fundation) Damasio w świat nauki wniósł znaczący wkład w zrozumienie procesów mózgowych leżących u podstaw emocji, uczuć, podejmowania decyzji i świadomości.
Nic więc dziwnego, że jest dyrektorem instytutu Brain and Creativity (BCI), a w swoim najnowszym artykule wraz z badaczem Kingson Manem wszedł na nowy poziom rozumienia robotów przyszłości i nas samych pod kątem filozofii oraz nauki o naszych emocjach i zachowaniach. Damasio i Man sugerują, że sposobem na stworzenie przydatnych i niezależnych robotów nie jest uczynienie ich silnymi, ale raczej uczynienie ich wrażliwymi w celu wprowadzenia pomysłów takich jak powściągliwość i strategia samozachowawcza.
Pomysł ten odwołuje się do koncepcji gry polegającej na przeżyciu, w której określona liczba graczy otrzymuje daną ilość zasobów „na głowę”. W tej grze można dzielić się zasobami, aby umożliwić niepewne przetrwanie większej liczbie osób albo po prostu poświęcić niektórych aby zwiększyć prawdopodobieństwo, że jedna osoba przeżyje. Jak wspominają naukowcy:
W pewnych warunkach roboty zdolne do wdrożenia procesu przypominającego homeostazę mogą również uzyskać źródło motywacji i nowy sposób oceny zachowania, podobny do uczuć u żywych organizmów.
Ludzki mózg robi to bez zastanowienia. Nasze liczne zmysły zarzucają nasz mózg ciągłym nurtem informacji, a poszczególne elementy organizmu dostosowują się do nich w ramach odpowiedzi. Innymi słowy, prawdziwy robot w przyszłości według tego artykułu będzie bazował na zasadach, uczuciach oraz emocjach, jak my – ludzie.