WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Robotyczna skrzynka z narzędziami przeniesie druk 3D na plac budowy

Robotyczna skrzynka z narzędziami przeniesie druk 3D na plac budowy

Firma Autodesk promuje połącznie budownictwa i produkcji oraz zaznacza, czego te dwa sektory mogą się od siebie wzajemnie uczyć. Jej przedstawiciele nawiązali niedawno współpracę z firmą budowlaną i inżynieryjną Dura Vermeer. Celem tego porozumienia jest stworzenie przenośnego, automatyczny „zestawu narzędzi” do drukowania elementów stalowych 3D bezpośrednio na placach budowy.

Zestaw składa się z dwóch robotów zdolnych do drukowania elementów metalowych w 3D oraz kontenera transportowego ułatwiającego transport do miejsca pracy. Autodesk nazywa to „zestawem narzędzi do wytwarzania elementów dla branży budowlanej na dużą skalę. ” Dura Vermeer zaproponowała co najmniej trzy możliwe zastosowania związane z tym projektem.

Po pierwsze, przymocowanie szklanej ściany osłonowej do konstrukcji budynku wymaga bardzo starannego dopasowania. Dzięki nowemu zestawowi narzędzi można zaprojektować wybrane elementy za pomocą oprogramowania, a następnie wydrukować je bezpośrednio na miejscu. Kolejnym wyzwaniem związanym z budową jest potrzeba użycia wielu standardowych komponentów do wykonania zadania.  Pojedynczy wyspecjalizowany komponent byłby w stanie wykonać to zadanie lepiej, zapewniając niższe koszty. Poza tym takie rozwiązanie ułatwiłoby drukowanie części, które są zarówno funkcjonalne, jak i dobrze wyglądają.

Autodesk zaprezentuje swój zestaw, a także kilka innych prototypów. Następnie firma planuje zabrać go do Europy. Jej pracownicy nadzieję, że ich projekt wpłynie na dalszą automatyzację budownictwa.

[Źródło: engineering.com; grafika: Autodesk]

Czytaj też: Druk 3D wspiera rozwój urządzeń medycznych opartych na telefonach