Reklama
aplikuj.pl

Oto robotyczny chwytak inspirowany trąbą słonia. Ma więcej sensu niż myślicie

robotyczny chwytak inspirowany trąbą słonia

Trąba słonia jest tak fascynujące, że to nią zainspirował się zespół naukowców z Korea Institute of Machinery and Materials (KIMM), który opracował jej najbardziej zaawansowaną robotyczną wersję w historii. Czym zasłużył sobie na takie miano ten robotyczny chwytak inspirowany trąbą słonia, którego określa się pierwszym tak zaawansowanym dziełem na świecie?

Robotyczny chwytak inspirowany trąbą słonia

Ten szczególny robotyczny chwytak czerpie inspirację z „elastycznych palców” na końcu trąby słonia, które stały się inspiracją dla wszechstronnego robotycznego chwytaka. Jest on zdolny do podnoszenia i trzymania różnych obiektów, bo zarówno tych dużych, jak i małych, dzięki czemu radzi sobie nie tylko z jabłkiem, ale też pudełkiem czy igłą o średnicy 0,25 mm.

Czytaj też: Niesamowity wzrost wydajności. Nanorurki węglowe typu CNT mogą być prawdziwym game changerem

Wszystko przez wyjątkowe połączenie możliwości chwytaka pazurowego z chwytakiem ssącym, dzięki któremu chwytak w stanie chwytać obiekty dzięki miękkim strukturom na czubku. Twórcy uważają, że system działa bez potrzeby stosowania skomplikowanych czujników lub kontroli, a miękki chwytak nie powinien stwarzać ryzyka urazu, gdy jest obsługiwany w pobliżu ludzi. Zastosowanie? Przede wszystkim linie produkcyjne.