WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Robotyczny pies Aibo od Sony zmierza na rynek USA

Aibo był swojego czasu fenomenem od Sony, które w zeszłym roku wydało go wyłącznie w Japonii. W następnym miesiącu jednak mieszkania na terenie Stanów Zjednoczonych wzbogaci ten wierny elektryczny towarzysz za… 2899$.

Cena wydaje się ogromna, ale Aibo w edycji First Litter jest przedstawicielem szóstego wcielenia (generacji). Oznacza to tyle, że w tym sztucznym towarzyszu znajduje się od groma sensorów, modułów i technologii, które mają na celu stworzyć iluzję prawdziwego psa. Na jego pokładzie znajdzie się silnik na podstawie sztucznej inteligencji „z chmury”, zdolność rozpoznawania twarzy, uczenia się, a nawet stworzenia swojej własnej osobowości. Oznacza to tyle, że na całym świecie nie trafią się te same roboty Aibo. Ich zachowania i odruchy mają być zależne od środowiska, w jakim się „wychowały”.

Jego zachowanie będzie przypominać to Vectora. Nie będzie więc pasywnie oczekiwał na polecenia, ale będzie poruszał się po mieszkaniu i szukał sobie nowych zajęć. Oczywiście tych związanych z ludźmi, z którymi porozumiewa się za pomocą rzeczywistych odruchów psów. Mowa o machaniu ogonem, poruszaniu uszami i wykorzystywaniu swoich dwóch oczu LED. Co ciekawe, swoje zachowania będzie dostosowywał na bazie tych wcześniejszych. Jeśli zauważy, że właściciel uśmiecha się, gdy zrobił daną rzecz, to zapamięta ją i w przyszłości najpewniej wykorzysta.

Vector to robot-asystent, na jakiego czekaliśmy

Źródło: NewAtlas
Zdjęcia: Sony