Musicie przyznać, że konstrukcja na tym zdjęciu robi wrażenie. Gigantyczny lodołamacz o nazwie Arktika został niedawno pokazany rosyjskim obywatelom. Piękny, ogromny i oczywiście odpowiednio potężny.

Zwykle na łamach naszego portalu pojawiały się informacje o lodołamaczach czy kontenerowcach, które swoją wielkością przyrównałyby się do niejednej polskiej wsi. Ten również należy do tego grona. Mowa tu o lodołamaczu Arktika. Długim na 173 metry, szerokiej na prawie 35 metrów, przebijającej się bez większych problemów przez trzymetrowy lód i będąca w stanie udźwignąć łącznie 32 658 tysięcy ton ciężaru. Czy tę bestię jest w stanie cokolwiek zatrzymać?

Jest jednak mały haczyk. Arktika nie wyruszy na morze przed końcem 2017 roku. Wówczas wykorzystana zostanie do transportu ropy oraz gazu przez wody na północy do brzegów Azji czy innych części Pacyfiku. Projekt kosztował Rosję 1,9 miliarda dolarów, więc lepiej żeby przy starcie żadna z odpowiedzialnych osób dobrze dokręciła nawet najmniejszą śrubkę przy tym lodołamaczu.

[źródło i zdjęcie: engadget.com]

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej