Reklama
aplikuj.pl

Rosja wystrzeliła obserwatorium Spektr-RG z myślą o lokalizacji czarnych dziur

Rosja wystrzeliła obserwatorium z myślą o lokalizacji czarnych dziur
Rosja wystrzeliła obserwatorium z myślą o lokalizacji czarnych dziur

Rosja wreszcie wystrzeliła w kosmos potężne obserwatorium rentgenowskie Spektr-RG. Realizacja misji zaliczyła aż miesięczne opóźnienie przez wadliwe baterie na pokładzie statku kosmicznego, ale finalny start z soboty odbył się pomyślnie. 

Czytaj też: Obserwacja galaktyk w podczerwieni jest ważna, co potwierdza galaktyka Whirlpool

Spektr-RG to satelita stworzony we współpracy z Rosyjską Federalną Agencją Kosmiczną (Roscosmos) i niemieckim centrum kosmicznym (DLR) oraz uniwersytetami w Rosji i Niemczech. Będzie badał częstotliwość promieniowania rentgenowskiego, gdy osiągnie miejsce docelowe w ciągu następnych 100 dni. Mowa dokładnie o punkcie Lagrenge’a, czyli orbcie między przyciąganiem grawitacyjnym Słońca i Ziemi, który sprawi, że utrzymanie obserwatorium będzie tanie pod kątem zużycia paliwa.

Wyposażenie na pokładzie obserwatorium obejmuje dwa teleskopy rentgenowskie – ART-XC i eROSITA. Ten pierwszy jest przeznaczony do wykrywania promieni rentgenowskich o wysokiej energii z wąskim polem widzenia, podczas gdy ten drugi sprawdza promieniowanie rentgenowskie o niższej energii. Razem przeprowadzą siedmioletnie badanie w poszukiwaniu skupisk galaktyk i aktywnych jąder galaktycznych. Przewiduje się, że badanie może zlokalizować „kilka tysięcy rosnących supermasywnych czarnych dziur ukrytych przed widzami na Ziemi przez grube chmury pyłu i gazu koncentrujące się wokół dysków akrecyjnych”.

Oprócz lokalizacji interesujących cech kosmicznych, informacje zebrane z obserwatorium mogą również pomóc naukowcom dowiedzieć się więcej o tym, jak tworzą się czarne dziury i jak ciemna energia wpływa na sposób, w jaki wszechświat się rozszerza.

Czytaj też: Marsjański łazik Curiosity dostrzeżony z orbity

Źródło: Digital Trends