Reklama
aplikuj.pl

Rosjanie opracowali bezzałogowego, pływającego drona

Pomniejszony prototyp zaprezentowano na zeszłorocznych targach MAKS organizowanych pod Moskwą, a już w sierpniu zostanie pokazane urządzenie w pełnych rozmiarach.

Chirok, bo tak nazywa się ów projekt, jest zdolny do lądowania w ekstremalnych warunkach – na śniegu, wodzie i kamienistych powierzchniach. Pełnowymiarowa wersja waży około 750 kilogramów i ma skrzydła o rozpiętości dziesięciu metrów. Co ciekawe, firma Rostec ma w planach również 2-tonowy wariant, jednak nie są znane szczegółowe dane na ten temat.

Dron będzie zdolny do lotu na wysokość sześciu tysięcy metrów z zasięgiem 2500 kilometrów. Ma być przydatny w patrolowaniu lądu i wody, przenoszeniu pocisków oraz ładunków. W sytuacjach kryzysowych może unieść nawet trzy osoby, nie emitując przy tym znaczącego hałasu. Chirok może być więc niezwykle uniwersalnym urządzeniem, stosowanym w każdych warunkach geograficznych i pogodowych. Pierwszy lot ma nastąpić w okolicach sierpnia, a jak na razie możemy się zadowolić filmem przedstawiających zminiaturyzowaną wersję.