WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Rosjanie zabiorą turystów na kosmiczny spacer. Kiedy dojdzie do lotu?

Rosyjska firma Energia ogłosiła, że w ramach nowego kontraktu z amerykańskim partnerem, zabierze w 2023 roku turystów, którzy odbędą spacer w kosmosie.

Współpraca Rosjan dotyczy amerykańskiej firmy Space Adventures. To właśnie jej przedstawiciele niedawno zapewniali o możliwości zabrania jeszcze w tym roku dwójki chętnych, którzy mieliby polecieć na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Tego typu ruchy są po części następstwem udanej misji organizowanej przez SpaceX. Przypominamy, że w zeszłym miesiącu założona przez Elona Muska firma z powodzeniem przetransportowała dwóch astronautów na pokład ISS. Był to pierwszy od dawna taki przelot wykonany z amerykańskiej ziemi, co zakończyło niemal dekadę monopolu Rosjan, którzy w ostatnim czasie zajmowali się dostarczaniem astronautów na orbitę.

Czytaj też: Ta firma zapewni loty w kosmos balonem. Poznaliśmy cenę tej atrakcji

Space Adventures reklamuje spacer kosmiczny jako „rzadkie i ekscytujące doświadczenie”, dostępne jedynie w ramach rosyjskiego programu. Co ciekawe, już w przeszłości owa firma była zaangażowana w turystykę kosmiczną. W latach 2001-2009 doprowadziła bowiem do przetransportowania 8 turystów na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News