WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Rosyjski naukowiec chce modyfikować genetycznie dzieci

Rok temu chiński naukowiec spotkał się z ogromną krytyką po genetycznym zmodyfikowaniu dwóch dziewczynek. W jego ślady chce pójść teraz rosyjski biolog molekularny – Denis Rebrikov.

Pisząc do Nature jasno wskazuje on, że będzie używał CRISPR do celowanie w CCR5 – gen, który wpływa na HIV. Na tym samym skupił się wcześniej chiński badacz.

Czytaj też: Bakterie w jelitach mogą wpływać na działanie leków

Rosja aktualnie boryka się z ogromną epidemią HIV – największą w Europie i Azji. Liczba osób chorych wzrasta od 10 do 15% co roku. Edytowanie genu w celu powstrzymania choroby ma sens, ale możliwe są tragiczne skutki uboczne. Obejmują one krótsze życie czy zwiększenie podatności na inne choroby, choćby wirus Zachodniego Nilu.

W środowisku naukowym panuje jednomyślność – nie ma zgody na tego typu prace czy badania. Mimo to naukowiec chce szukać poparcia w agencjach rządowych. Mamy nadzieję, że jednak do tego nie dojdzie a zapędy Denisa zostaną powstrzymane. Ciągle nie wiemy, jaki edycja genów ma dokładnie wpływ długofalowy na nasz organizm i nie możemy eksperymentować na dzieciach.

Czytaj też: Zakażenia lekooporne można zagłodzić

Źródło: Popularmechanics