Reklama
aplikuj.pl

Rosyjski zanurzalny okręt patrolowy Strażnik w nowej wersji. Co pokazało CKB Rubin?

Rosyjski zanurzalny okręt patrolowy Strażnik, CKB Rubin, okręt patrolowy Strażnik

Rosyjskie biuro projektowe CKB Rubin pokazało efekt swoich rocznych prac, które zaowocowały nowym, ulepszonym projektem. Tak też powstał rosyjski zanurzalny okręt patrolowy Strażnik w drugiej wersji, który jednak nie jest przeznaczony do marynarki krajowej, a na eksport.

CKB Rubin ulepszyło i pokazał nowy, rosyjski zanurzalny okręt patrolowy Strażnik stworzony z myślą o eksporcie do innych krajów

Okręt patrolowy Strażnik w swojej drugiej wersji nadal łączy cechy jednostki nawodnej i podwodnej. Jego alternatywna nazwa BOSS odnosi się bezpośrednio do jego przeznaczenia i formy, bo Border and Offshore Submersible Sentry można bezpośrednio przetłumaczyć na zanurzalny okręt do ochrony granic i wybrzeża. Nie oddaje ona jednak zaawansowania tego okrętu, który ma mierzyć do 72 metrów, wypierać 1300 ton i operować zarówno w trybie zanurzeniowym lub nawodnym.

Czytaj też: Węglowe nanokropki z ludzkich włosów poprawią wydajność perowskitowych paneli słonecznych

CKB Rubin podkreśla, że rosyjski zanurzalny okręt patrolowy Strażnik jest przykładem dzieła wielozadaniowego i dlatego też ma wpisywać się w obecne podejście do nowych okrętów. Dzięki parze automatycznych armat, dwóch wyrzutniach lekkich kierowanych pocisków rakietowych i czterech wyrzutniach 324-mm lekkich torped, jak również dwóch wodoszczelnych hangarów, może pełnić zarówno funkcje patrolowe, jak i bojowe.