Rosyjskie okręty podwodne Typhoon nadal są wielkimi bestiami

Rosyjskie okręty podwodne Typhoon,okręty podwodne Typhoon,

Wiecie, że te wyprodukowane w czasach zimnej wojny Rosyjskie okręty podwodne Typhoon nadal pozostają tymi największymi w historii? To jednak tylko jedna z ciekawostek.

Rosyjskie okręty podwodne Typhoon

Wchodząc w szczegóły, okręty podwodne Typhoon mierzyły prawie 172 metrów długości, 23 metry szerokości i prawie 12 metrów wysokości, wypierając 48000 ton po zanurzeniu. Do ruchu to bydle zmuszały 2 reaktory PWR OK-650 o mocy 380 MW, dwie turbiny GT3A i dwie 7-łopatowe wielki śruby z dwoma pędnikami korekcyjnymi o mocy 2860 KM.

Na pokładzie tych okrętów znalazło się nawet solarium, basen i sauna dla relaksu, ale to, co w nich najważniejsze, to 20 pocisków balistycznych SLBM R-39 i do 22 torped lub min. Chociaż Rosja stworzyła pięć egzemplarzy, to w tym momencie służy tylko jeden, Donskoj, choć spędził on swoją pozimnowojenną karierę jako stanowisko testowe dla nowej generacji rosyjskich technologii i pocisków podwodnych (via Popular Mechanics).

Okręt podwodny Typhoon wygląda tak groźnie, ponieważ jego żagiel (znany również jako kiosk) znajduje się za silosami rakietowymi, a nie przed nimi. Co ciekawe, jego fikcyjna wersja “Czerwony Październik”, była ważną częścią filmu Polowanie na Czerwony Październik, gdzie zmodernizowany Typhoon dzierżył pociski o łącznej mocy atomowej rzędu 52000 kiloton.

Teraz z kolei nowa generacja rosyjskich okrętów podwodnych rakietowych klasy Borei zastępuje starzejące się okręty podwodne rosyjskiej marynarki wojennej typu Typhoon i Delta.