Reklama
aplikuj.pl

Rozkaż komputerowi stworzenie chaosu, a i tak znajdziesz tam ład

Rozkaż komputerowi stworzenie chaosu, a i tak znajdziesz tam ład
Rozkaż komputerowi stworzenie chaosu, a i tak znajdziesz tam ład

Nic dziwnego, że jeden z profesorów matematyki widzi w systemach komputerowych jedyną szansę na odszukiwanie jednoznacznych dowodów matematycznych. Tę tezę udowodniło ostatnio badanie z University College London Centre for Computational Science, które wskazuje, że komputer nawet podczas tworzenia chaosu będzie podążał za schematami. 

Czytaj też: Dron Typhoon H3, czyli współpraca Yuneec i Leica

A z definicji chaos jest oczywiście czymś, co ze schematami ma tyle wspólnego, co polska reprezentacja w piłce nożnej z finałem Mistrzostw Świata. Naukowo mówiąc, systemy chaotyczne to „układy dynamiczne, które są bardzo wrażliwe na warunki początkowe”, ale nam wystarczy to prostsze wyjaśnienie.

Komputery panują bowiem tam, gdzie porządek, a w dziedzinie chaosu mogą tylko unieść ręce na znak poddania się. Nic w tym oczywiście dziwnego, bo systemy cyfrowe bazują obecnie na określonych z góry cyferkach w ramach kodu binarnego, a więc wielokrotności dwójek w zapisie np. 101101 dla liczby 46. Nie pomogło nawet to, że w badaniu zespół wykorzystał wszystkie cztery miliardy liczb zmiennoprzecinkowych o pojedynczej precyzji w zakresie od plus do minus nieskończoności.

Zespół polegał na najwcześniejszych iteracjach efektu motyla autorstwa naukowca z MIT Edwarda Lorenza w latach 60. Studiując prognozy pogody, Lorenz był w stanie wykazać, że nawet niewielkie błędy zaokrąglania liczb wprowadzanych do jego komputera prowadziły do ​​zauważalnie różnych prognoz. Aby zbadać zdolność komputera do tworzenia chaosu, naukowcy wykorzystali stosunkowo prosty system chaotyczny znany jako „uogólniona mapa Bernoulliego”.

Czytaj też: 10 najdroższych czołgów świata

Źródło: Popular Mechanics