Astronomowie zaobserwowali czarną dziurę, która wyrzucała w przestrzeń kosmiczną materię rozpędzoną do prędkości zbliżonej do prędkości światła. Zjawisko zostało zaobserwowane dzięki obserwatorium Chandra.
Czarna dziura wraz z towarzyszącą jej gwiazdą tworzą system zwany MAXI J1820+070, znajdujący się w Drodze Mlecznej, około 10 000 lat świetlnych od Ziemi. Sama czarna dziura ma masę ok. 8-krotnie większą od Słońca. Z kolei towarzysząca jej gwiazda ma masę wynoszącą połowę masy centralnego obiektu Układu Słonecznego.
Silne oddziaływanie grawitacyjne tej czarnej dziury powoduje, iż pobiera ona materię z gwiazdy – jej ćżęść nie jest jednak pochłaniana, lecz zostaje wyrzucona w przestrzeń. Tworzy ona tzw. dżety, które są skierowane w przeciwnych kierunkach. Badania poświęcone temu zjawisku zostały opisane na łamach The Astrophysical Journal Letters.
Czytaj też: Jak na aktywność galaktyk wpływają ich fuzje?
Wyrzut materii, która jest rozpędzona do prędkości zbliżonej do prędkości światła, możecie zobaczyć na powyższym filmie. MAXI J1820+070 jest jasnym źródłem promieniowania rentgenowskiego widocznego po środku, podczas gdy dżety poruszają się na północ i południe od czarnej dziury. Dzięki dokładniejszym szacunkom, autorzy badań stwierdzili, iż oba dżety poruszają się z prędkością rzędu 80% prędkości światła.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News